Jak dobrać rozmiar obuwia roboczego?

2024-01-15
Jak dobrać rozmiar obuwia roboczego?

Obuwie robocze to nie tylko element ochrony osobistej, ale także czynnik, który decyduje o komforcie i wygodzie podczas pracy. Aby spełniało swoją funkcję, musi być odpowiednio dopasowane do stopy. Nieodpowiedni rozmiar butów może powodować nie tylko dyskomfort, ale także otarcia, odciski, a nawet uszkodzenia stawów i ból kręgosłupa. Jak więc dobrać rozmiar obuwia roboczego? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedź na to oraz inne pytania!

Jak mierzyć stopę do wyboru właściwego rozmiaru obuwia roboczego?

Aby dobrać rozmiar obuwia roboczego, należy najpierw zmierzyć długość i szerokość stopy. Można to zrobić w domu, używając miarki krawieckiej i kartki papieru. Załóż skarpetki, które zwykle nosisz z obuwiem roboczym. Stań na kartce papieru i zaznacz kontur stopy ołówkiem. Powtórz to samo dla drugiej stopy. Następnie zmierz odległość między najdłuższym palcem a piętą – osobno dla każdej stopy. Wybierz większą z dwóch wartości. Zmierz także odległość między najszerszymi punktami każdej stopy. Znając ten wymiar, dobierzesz odpowiednią szerokość obuwia. Porównaj uzyskane wyniki z tabelą rozmiarów obuwia roboczego. W ten sposób poznasz właściwy rozmiar butów, który odpowiada danej długości i szerokości stóp.

Różnice w rozmiarach obuwia roboczego między producentami

Pamiętaj, że rozmiary obuwia roboczego mogą się różnić w zależności od producenta, kraju pochodzenia, a także rodzaju obuwia. Właśnie dlatego nie należy polegać wyłącznie na numerze buta. Zdecydowanie lepiej jest sprawdzać przewodnik po rozmiarach obuwia roboczego danego producenta. Niektóre firmy podają również dodatkowe informacje o kształcie i szerokości obuwia, np. czy jest ono wąskie, standardowe czy szerokie, czy ma wysokie, średnie czy niskie podbicie, czy ma dużo miejsca na palce czy nie. Te informacje mogą pomóc Ci wybrać obuwie robocze, które zapewni wygodę w pracy.

Trzewiki ochronne 7-003 O1 FO SRC

Porady dotyczące wyboru rozmiaru przy zakupie online

Zakup obuwia roboczego przez internet ma wiele zalet, takich jak większy wybór, czy niższe ceny. Wiąże się jednak z ryzykiem, że obuwie robocze nie będzie pasować lub nie będzie odpowiadać oczekiwaniom. Aby uniknąć tego problemu, warto stosować się do następujących porad:

  • Zawsze sprawdzaj tabelę rozmiarów danego producenta i porównaj ją z własnymi wymiarami stopy. Nie zakładaj, że rozmiar obuwia roboczego jest taki sam jak rozmiar obuwia codziennego.
  • Zwracaj uwagę na opinie innych klientów, którzy kupili obuwie robocze tego samego producenta i modelu. Możesz dowiedzieć się z nich, czy obuwie robocze jest zgodne z tabelą rozmiarów, czy jest wygodne oraz jaką ma jakość.
  • Wybieraj obuwie robocze z możliwością zwrotu lub wymiany. Upewnij się, że sklep internetowy, w którym dokonujesz zakupu, oferuje taką opcję i sprawdź warunki i terminy zwrotu.

Przeczytaj również: czym grozi chodzenie w źle dobranych butach roboczych?

Trzewiki ochronne 9-003A O1 FO SRC

Jak sprawdzić, czy buty robocze są odpowiednio dopasowane?

Ergonomia obuwia to ważny czynnik, decydujący o jego komforcie i bezpieczeństwie stóp. Jeśli zatem kupujesz buty robocze, poświęć chwilę, by ocenić czy są one dobrze dopasowane. Jak to zrobić? Włóż nowe buty i stań na płaskiej i twardej powierzchni. Upewnij się, że obuwie robocze jest dobrze zasznurowane lub zapięte. Następnie sprawdź, czy nie jest ono za ciasne ani za luźne. Powinieneś mieć około 1 cm miejsca między najdłuższym palcem a końcem buta. Oceń także, czy możesz swobodnie poruszać palcami i nie czujesz ucisku ani tarcia. Upewnij się też, że buty dobrze obejmują stopę i zapewniają jej stabilność. Nie powinieneś czuć, że stopa się przesuwa lub wysuwa z buta.

Trzewiki ochronne BOLT UP O1 SRC

Teraz już wiesz, jak dobrać rozmiar obuwia roboczego!

Dobór rozmiaru obuwia roboczego to kluczowy element dbania o bezpieczeństwo stóp oraz komfort pracy. Nie bagatelizuj tego procesu – zastosuj się do naszych wskazówek, sprawdź tabelę rozmiarów producenta, a unikniesz nieprzyjemnych doświadczeń związanych z niewłaściwie dobranym obuwiem. Jeśli natomiast szukasz obuwia dla siebie, zapoznaj się z naszą ofertą. W naszym asortymencie znajdziesz buty robocze lekkie, trzewiki ochronne, a także kalosze.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel