Czym grozi chodzenie w źle dobranych butach? Odpowiadamy!

2021-07-30
Czym grozi chodzenie w źle dobranych butach? Odpowiadamy!

Nieprawidłowo dobrane obuwie negatywnie wpływa na wiele aspektów naszego codziennego funkcjonowania. Ubierając takie buty stracisz nie tylko komfort przy chodzeniu, ale również (a może przede wszystkim) zdrowie. Co może grozić osobie, która regularnie nosi źle dobrane obuwie?

Za ciasne buty - skutki noszenia

Pamiętaj, że nieprawidłowo wybrane obuwie to nie tylko zły rozmiar. To również zbyt wąska lub zbyt szeroka podeszwa, ciasna wnęka na piętę czy palce, mało ergonomiczny kształt lub po prostu wybór butów, których przeznaczenie nie jest zgodne z wykonywanymi czynnościami.

Co oznacza, że obuwie jest źle dobrane?

Przede wszystkim but ma zły rozmiar. Bardzo złym pomysłem jest kupowanie zarówno zbyt dużych rozmiarów, jak i za ciasnych. Duże buty będą regularnie zsuwać się z nogi, wpływając na brak pewności siebie przy chodzeniu. Z kolei zbyt uciskające buty sprawią, że szybko się zmęczysz, a każdy ruch będzie sprawiał Ci ból.

Niekiedy może się jednak zdarzyć, że nawet pozornie dobrze dobrany rozmiar obuwia nie będzie Ci dawał gwarancji prawidłowego ułożenia stopy. Może być tak, że w miejscu umieszczenia pięty but jest wyprofilowany zbyt ciasno, co wpływa np. na tworzenie się odcisków. Podobne zjawisko ma miejsce niekiedy również przy zbyt wąskim miejscu na palce.

Pamiętaj też o doborze obuwia do prowadzonych działań. Jeżeli np. pracujesz w terenie to wysokiej klasy obuwie robocze to podstawa. W żadnym wypadku nie używaj lekkich adidasów czy klapek. W przypadku, gdy np. działasz na terenie podmokłym lub w deszczu, to obuwie robocze powinno być wodoodporne. Do pracy w takich warunkach nadają się buty ochronne takie jak kalosze męskie.

Trzewiki ochronne 9-075 S3 HRO SRC

Jakie mogą być skutki nieodpowiedniego obuwia?

Przede wszystkim źle dobrane buty szybko uniemożliwią Ci prawidłowe chodzenie. Noga zacznie puchnąć i boleć. Na stopach (szczególnie palcach i piętach) pojawią się liczne odciski i opuchnięcia. Pamiętaj jednak, że to dopiero początek.

Nieprawidłowy rozmiar butów (i niezależnie czy chodzi o obuwie robocze czy kalosze ochronne), prowadzi do powstawania halluksów. Dodatkowo możesz spodziewać się schorzeń natury stawowo-kostnych, licznych skręceń czy złamań. Osoby poruszające się w niewygodnych butach na pewno są bardziej narażone na zwyrodnienia stawów – kolanowych i biodrowych. Zwróć uwagę na to, że nawet jeżeli możesz chodzić w tych źle dobranych butach, to jednak po latach będzie to miało swoje negatywne konsekwencje.

W takim razie jak dobierać buty?

Najlepiej nie sprawdzaj konkretnych rozmiarów, a dokładne wymiary podawane przez producentów. Zmierz swoją stopę na szerokość w miejscu palców i pięty, a także na długość. Na tej podstawie możesz znaleźć buty, które są przygotowane do ochrony Twojej stopy. Pamiętaj, że każdy buty ma inną rozmiarówkę i np. adidasy 43 nie będą wielkościowo takie same jak buty BHP – w teorii w tym samym rozmiarze.

Zresztą – z pewnością miałeś na nogach (najczęściej przy przymierzaniu) źle dobrane buty i wiesz z jakimi katuszami wiąże się ich noszenie. Z tego względu oszczędź sobie bólu i postaw na komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne egzemplarze, które skutecznie ochronią Cię przed kontuzją!

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Zamknij
pixel