Wyprawa w góry jesienią — Jakie buty wybrać?

2022-09-27
Wyprawa w góry jesienią — Jakie buty wybrać?

Co grozi Ci w górach? Ześlizgnięcie się z niestabilnego podłoża, skręcenie kostki lub upadek. Dodatkowo jesienią i zimą Twoje nogi są także narażone na przemoczenie i wychłodzenie. Chcesz zapobiec takim wypadkom? Zaopatrz się w dedykowane górskim wyprawom obuwie.

Dobre buty w góry powinny być przede wszystkim wygodne, ale również chronić stopę przed urazami i zapewniać im dobrą przyczepność do każdego podłoża. Nie mogą przemakać i przegrzewać stóp. Nie ma uniwersalnych wersji, ale są takie modele, które dobrze sprawdzą się podczas górskiego trekkingu w jesienno-zimowym sezonie.

Wyprawa w góry — dlaczego obuwie jest tak ważne?

Odpowiednio dobrane obuwie do górskich wypraw świadczy o Twojej odpowiedzialności – jest dobrym przykładem dla turystów, wybierających się w góry w klasycznych adidasach. Sięgając po odpowiednie pary, wybierasz komfort i bezpieczeństwo. Buty w góry męskie lub damskie to rodzaj wyspecjalizowanej kategorii obuwia, która:

  • zapewnia wygodę i chroni podczas intensywnej aktywności przez wiele godzin,
  • zabezpiecza stopy przed urazami na twardej, śliskiej i nierównej nawierzchni,
  • stabilizuje wysoką cholewką kostki przed przypadkowym skręceniem,
  • amortyzuje wstrząsy, nadmiernie obciążające stopy,
  • zabezpiecza przed przemoczeniem,
  • gwarantuje termoregulację, odprowadzając wilgoć ze środka,
  • zapewnia doskonałą przyczepność na każdym podłożu,
  • chroni przed zimnem.

Stopa zbudowana jest podatna na urazy mechaniczne – odpowiednio wyprofilowana konstrukcja buta odciąży nie tylko układ kostny, ale również ścięgna i mięśnie, również narażone na kontuzje. Pamiętaj, by buty trekkingowe damskie lub męskie były dostosowane do sezonu. Warto sięgać po śniegowce ochronne, kiedy wybierasz się w podróż zimą lub lżejsze trapery damskie i męskie, gdy na szlak wychodzisz wczesną jesienią.

Śniegowce TROP 2

Czym się kierować wybierając buty do wspinaczki górskiej?

Poszczególne elementy buta przesądzają o tym, czym wybrana para jest komfortowa. Zakup dobrych butów trekkingowych wymaga zwrócenia uwagi na kilka aspektów.

  • Podeszwa – powinna być wzmocniona za pomocą kevlaru lub sztywnej gumy i zbudowana z kilku warstw. Elastyczniejsze podeszwy będą dobre na szlaki łatwe i o średniej trudności, a twarde na wymagające wędrówki po wysokich górach i lodowcach. Podeszwa powinna amortyzować obciążenia stawów i ścięgien, co jest istotne, jeśli niesiesz ciężki plecak. Ważny jest profil krawędzi, ponieważ w wysokie góry musi umożliwiać mocowanie raków. Buty w góry mają specjalne bieżniki w podeszwie, które gwarantują wysoką przyczepność do podłoża i same się oczyszczają z błota lub śniegu.
  • Cholewka – wysokie buty są lepszym wsparciem w przypadku niesienia ciężkiego bagażu – lepiej zapobiegają skręceniu kostki. Do łatwych tras i niezbyt wysokich wybieraj niższe buty trekkingowe damskie lub męskie. Miękka cholewka nie obetrze nóg – zwróć uwagę, że na wysokości ścięgna Achillesa powinna być wycięta. Podwójny język chroni przed śniegiem.
  • Materiał – naturalny gwarantuje termoregulację. Nabuk jest stosowany do cięższych par, a zamsz do lżejszych, przeznaczonych do łatwiejszych tras. Nowoczesne tkaniny używane do produkcji profesjonalnych butów w góry wyróżnia nieprzeciętna odporność na uszkodzenia mechaniczne. Zalicza się do nich m.in. nylon i cordury.
  • Wnętrze buta – wyśmienity komfort zapewni Gore-tex, czyli jakościowy materiał, który nie przemaka, ale gwarantuje stopom przewiew. Alternatywne membrany z poliuretanu są dobre, ale mogą szybko się zużywać. Zawsze możesz skorzystać z dodatków. Zwróć uwagę na ocieplacze do butów, które będą dodatkowo chronić przed zimnem.

Do łatwiejszych tras wybieraj pary ważące około 0,5 kg – cięższe będą buty na trasy o średniej trudności. Dobre buty zimowe w góry wysokie ważą powyżej 1 kg. Stopy kobiet i mężczyzn różnią się budową, dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę na oznaczenia. Buty w góry damskie mają znak „L” (z ang. „Lady”), wyższe podbicie i są lżejsze.

Pierwsza para wymaga przymierzenia, ale potem możesz skorzystać z oferty sklepów internetowych, które gwarantują korzystne ceny, bo profesjonalne buty w góry nie są tanie.

Śniegowce Samanta-M D

Jakie buty w góry na jesień, a jakie zimą?

Nie ma uniwersalnych par. Jest za to mnóstwo modeli przeznaczonych do konkretnych warunków i to one powinny przesądzać o wyborze. Ważny jest zatem kierunek, pogoda i fason. Oto propozycje z podziałem na modele jesienne i zimowe.

Buty górskie na jesień

Podczas pogodnej i suchej jesieni odpowiednie będą lekkie pary, głównie do podejść w skalistym i niezbyt wysokim terenie. Sprawdzą się także dedykowane w góry półbuty i trzewiki ze wstawkami tekstylnymi, ale tylko wtedy, gdy wędrujesz łatwym szklakiem i bez obciążenia. Takie buty nie nadają się na tereny zaśnieżone oraz lodowce. Będą za to wsparciem zwykłego hikingu i climbingu.

W ciepłe dni wybieraj modele z niską cholewką i pojedynczym językiem. Zapewnisz stopom lepszą wentylację i odciążenie. Kiedy planujesz długie wędrowanie z ciężkim plecakiem postaw na wysoką cholewkę – takie buty w góry zapewnią Ci ochronę przed urazami mechanicznymi. W górach średniej wielkości, poniżej granicy śniegu, gdzie może występować deszcz i błoto postaw na warianty z jednorodnym pokryciem, odpowiednią przyczepnością i mocno chroniące przed wilgocią. Zawsze możesz skorzystać z odpowiedniej wkładki, którą warto mieć w plecaku.

Buty górskie na zimę

Do trudnych, zimowych warunków potrzebujesz modeli o podeszwie, która ochroni przed kamieniami, piargami i nie zawiedzie na śniegu. Sięgaj po wysokie modele – trapery wśród kategorii typu backpacking, mountain i trekking. Na lodowce wymagane są odpowiednie buty – wzmocnione otokami z grubej i twardej gumy albo kevlaru, z mocnym czubem, ułatwiającym kopanie w zmrożonym śniegu. Takie buty w góry damskie i męskie powinny mieć wyprofilowane podeszwy do raków. Zimą koniecznie są buty podwójne, przeznaczone do wspinaczek w wysokich górach z kategorii high mountain i mountaineering. Warto sprawdzić także śniegowce męskie i damskie, które będą nadawać się do zimowych spacerów wyłącznie w bardzo niskich partiach gór.

Śniegowce LUCKY-M A

Jakie buty w góry są najlepsze w sezonie jesienno-zimowym?

  • Dopasowane do pogody i sezonu – liczy się fason i materiał.
  • Dedykowane do górskich wypraw – nie mogą to być klasyczne buty sportowe.
  • Profilowane – tylko odpowiednia podeszwa, wewnętrzna membrana i krój zagwarantują Ci bezpieczną wycieczkę.
  • Dopasowane do wysokości – inne są modele do klasycznych podejść, a inne do wyczerpujących wypraw po lodowcach.
  • Sprawdzone – postaw na liczące się na rynku marki. To doświadczeni producenci, którzy oferują produkt niejednokrotnie przetestowany.
  • Dopasowane do osobistych potrzeb – po inne pary powinny sięgać osoby początkujące, a po inne długodystansowi traperzy. Wpływ na komfortowy wybór ma także to, czy są to buty w góry damskie lub męskie.

Niech nieodpowiedni wybór obuwia nie przekreśli Twoich marzeń o staniu się wytrawnym alpinistą. Precyzyjnie dobrane górskie buty będą wsparciem w rozwijaniu Twojej pasji, dlatego już teraz sprawdź, jakie pary wyniosą Cię na szczyt.

pixel

Refericon - Regulamin poleceń

< Wstecz

Polecasz:

Wyprawa w góry jesienią — Jakie buty wybrać?

Podobają Ci się nasze produkty? Podziel się nimi ze znajomym. Możesz mu wysłać zniżkę na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Ty także otrzymasz nagrodę za polecenie! Zobacz jakie to szybkie i łatwe.

Wyślij polecenie

×

Polecasz:

Wyprawa w góry jesienią — Jakie buty wybrać?

Podobają Ci się nasze produkty? Podziel się nimi ze znajomym. Możesz mu wysłać zniżkę na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Ty także otrzymasz nagrodę za polecenie! Zobacz jakie to szybkie i łatwe.

Refericon - Regulamin poleceń

Kto jest administratorem moich danych?

My, czyli Demar24 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Janów (42-253), ul. Mineralna 2, Złoty Potok, NIP: 9491879146, REGON: 152143724.