Najlepsze buty wędkarskie na sezon letni 2021

2021-02-10
Najlepsze buty wędkarskie na sezon letni 2021

Niezbędnym elementem wędkarskiego stroju są solidne, dostosowane do wyprawy na ryby buty. Ich zadaniem jest ochrona stopy przed wilgocią oraz urazem, a także zapewnienie stabilności podczas poruszania się po łowisku. Buty dla wędkarzy mogą się różnić w zależności od pory roku oraz terenu, po jakim będzie poruszał się wędkarz. Szeroki wybór obuwia ochronnego dla wędkarzy pozwala na ich dopasowanie do konkretnych wymagań i zapewnienie wygody oraz bezpieczeństwa użytkownika.

Buty ochronne dla wędkarzy to specyficzny rodzaj obuwia, który musi odpowiadać trudnym warunkom, w jakich porusza się użytkownik. Jednocześnie, z racji tego, że teren łowiska oraz oczekiwania wędkarza mogą być różne, jest to bardzo zróżnicowany asortyment. Nie brakuje tu obuwia dostosowanego do brodzenia po wodzie pomiędzy gęstymi zaroślami zbiornika wodnego oraz łowienia z brzegu. Takich, które świetnie sprawdzają się w okresie zimowym, jak i przeznaczonych na sezon letni. Dziś, z racji tego, że zima zbliża się już ku końcowi, zajmiemy się przede wszystkim ostatnią grupę obuwia, czyli butami dla wędkarzy na sezon letni.

Niezależnie od pory roku

Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre buty ochronne dla wędkarzy mogą być użytkowane zarówno zimą, jak i latem. Możliwość elastycznego modyfikowania cech obuwia w zależności od panujących na zewnątrz warunków pogodowych to bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala zainwestować w jedną solidną parę butów wędkarskich, które będą dopasowywane do aktualnych potrzeb użytkownika. Takie możliwości dają kalosze męskie z wymiennym ocieplaczem. Ponieważ zużyty ocieplacz można w łatwy sposób zamienić na nowy, a jeśli zrobi się ciepło po prostu usunąć, obuwie doskonale sprawdza się zarówno podczas zimowych wypraw na łowisko, jak i wiosną oraz jesienią, a także latem, kiedy robi się naprawdę ciepło. W zimie kalosze męskie z ocieplaczem chronią stopę zarówno przed wilgocią, jak i mrozem (nawet w przypadku konieczności wejścia do lodowatej wody), a w sezonie letnim przed przemoczeniem.

Letnie buty wędkarskie

Jednak buty wędkarskie to nie tylko kalosze. W sezonie letnim bardzo dobrze sprawdzą się też trzewiki i półbuty wędkarskie. To alternatywa dla tych miłośników wędkowania, którzy moczą wędkę z brzegu zbiornika. Jeśli nie zamierzasz brodzić po wodzie, to zdecydowanie może to być najwygodniejsza dla Ciebie opcja. Półbuty przystosowane do panujących na łowisku warunków wykonuje się zwykle z wodoodpornej skóry. Dzięki temu nawet przy zwiększonej wilgotności but nie przemoknie, a dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu zapewni użytkownikowi wygodę podczas oczekiwania, aż ryba złapie przynętę. A to – pamiętajmy – może czasami trwać naprawdę długo.

Przykładem półbutów wędkarskich jest model Walker 2. Jego zaletą jest wodoodporny nubuk oraz antypoślizgowa podeszwa. Z kolei w obuwiu Forester 2 warto zwrócić uwagę na formowaną anatomicznie wkładkę, która doskonale dopasowuje się do naturalnego kształtu stopu i gwarantuje wygodę.

Półbuty FORESTER (40-48)

Wodery idealne do brodzenia

Jednak wędkowanie zazwyczaj nie ogranicza się do stania na suchym terenie. Wejścia do wody wymaga czasem obrana przez wędkarza taktyka, a innym razem wymuszają to na nim okoliczności. Jako przykład można podać zaplątaną w sitowiu żyłkę. Dlatego wielu wędkarzy przygotowuje się do konieczności wejścia do przybrzeżnej strefy zbiornika i wybiera obuwie, które to umożliwi. Wodery to specjalne buty ochronne przeznaczone dla wędkarzy. Pozwalają na swobodne brodzenie po wodzie bez obawy o przemoczenie odzieży. Ich cechą charakterystyczną jest to, że sięgają aż do pachwin. Mocuje się je do paska, by dobre trzymały się podczas poruszania się po terenie zbiornika. Wykonane z odpowiedniego nieprzemakalnego materiału chronią wędkarza przed wilgocią. Pozwalają na swobodne poruszanie się po płytkiej części łowiska na przykład podczas wędkowania muchowego. Dają też możliwość obłowienia praktycznie każdego fragmentu płytkiego strumienia lub rzeki.

Wodery wędkarskie z szelkami Waders Grand Chest

Spodniobuty dla wędkarzy

Pomimo wielu zalet woderów niektórzy wędkarze zamiast nich wybierają spodniobuty. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dają jeszcze większą pewność, że podczas brodzenia po obszarze łowiska wędkarz nie zamoczy odzieży, a dla wielu stanowią po prostu znacznie wygodniejszą alternatywę. Spodniobuty dla wędkarzy – jak sama nazwa wskazuje – to buty połączone ze spodniami. Sięgają znacznie powyżej pasa i wyposażone są w szelki, które ułatwiają ich utrzymanie na miejscu oraz ograniczają spadanie. Spodniobuty podobnie jak wodery są wykonane z nieprzemakalnego materiału. Doskonale chronią przed zamoczeniem zarówno nogi, jak i wyższe partie ciała. Nawet przy przypadkowym wejściu na nieco głębszy teren łowiska zabezpieczają odzież przed przemoczeniem. Co więcej, jeśli są wykonane z wytrzymałego materiału, pozwalają bezpiecznie przedzierać się przez wystające z wody zarośla.

Buty wędkarskie powinny być dopasowane do potrzeb konkretnego użytkownika. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę zarówno na to, czy będą odpowiednie przy panujących warunkach atmosferycznych, jak i na to, czy zapewnią komfort przy wielogodzinnym wędkowaniu i bezpieczeństwo podczas poruszania się po obszarze łowiska.

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Zamknij
pixel