Jakie buty robocze dla pracowników?

2020-10-13
Jakie buty robocze dla pracowników?

Dobry fachowiec wie nie tylko, jak rzetelnie wykonywać swoją pracę, ale również, jak robić to bezpiecznie, przestrzegając zasad BHP. Dlatego w równym stopniu zwraca uwagę na doskonałe narzędzia i materiały, które podnoszą efektywność i jakość pracy, co na dobrą odzież ochronną i buty robocze. Te ostatnie są szczególnie istotne, jeśli prace prowadzone są w trudnych warunkach.

Niezależnie od tego, czy pracujesz na budowie, na hali produkcyjnej lub magazynowej, czy na zewnątrz, a także od tego, czy jesteś zawodowcem, czy amatorem, który wykonuje pracę na własne potrzeby, powinieneś zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych pracowników. Bardzo ważnym elementem roboczego ubioru, który może zagwarantować taką ochronę, są buty. Ich zadaniem jest zabezpieczenie stopy przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią, a także niskimi temperaturami. Buty robocze powinny również wykazywać właściwości antypoślizgowe i gwarantować komfort podczas noszenia. Dlatego tak istotne są tutaj zastosowane do ich produkcji materiały, które z jednej strony zagwarantują poczucie bezpieczeństwa, a z drugiej, zapewnią wygodę podczas pracy.

Buty robocze, czyli obuwie do zadań specjalnych 

Zagrożenia, jakie czyhają na pracowników, wiążą się bezpośrednio z warunkami środowiska pracy. Obuwie robocze zostało stworzone po to, by chronić zdrowie osób, które muszą pracować w trudnych warunkach. Dostosowanie do konkretnego środowiska będzie kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej ochrony. Buty robocze mogą zabezpieczać stopę przed zimnem, gorącem, uszkodzeniem mechanicznym na skutek upadku ciężkiego przedmiotu albo nadepnięcia na ostrą krawędź lub obiekt (np. wystający gwóźdź). Chronią też przed działaniem niebezpiecznych substancji, w tym rozpuszczalników organicznych i olejów oraz umożliwiają bezpieczne poruszanie się na śliskiej nawierzchni. Niektóre buty robocze zabezpieczają przed wszystkimi tymi czynnikami naraz.

Unikalne właściwości takiego obuwia wynikają z zastosowania właściwych materiałów. Tam, gdzie niemożliwe staje się używanie zwykłego obuwia, buty ochronne radzą sobie wyśmienicie. Odporność na działanie szkodliwych substancji jest niezwykle istotna, jeśli pracownicy mają styczność z olejami, rozpuszczalnikami i benzyną. Gwarantuje ją wysokiej jakości skóra oraz solidna podeszwa. W niektórych typach obuwia podeszwa jest wyjątkowo mocna, co ogranicza ryzyko jej przebicia przy nadepnięciu na ostry przedmiot. Jako przykład można tu podać trzewiki ochronne 9-072 S3 SRC, które idealnie sprawdzają się w warsztatach samochodowych i na budowach.

Niektóre stanowiska pracy wymagają zastosowania obuwia odpornego przy kontakcie z gorącym podłożem. Z myślą o osobach, które muszą pracować w takich warunkach, zaprojektowano między innymi trzewiki dla spawaczy. Z kolei tam, gdzie pracownik narażony jest na złamanie kości stopy lub inne uszkodzenia mechaniczne, dobrze sprawdzają się buty ochronne, które posiadają wzmocniony podnosek z kompozytu albo stali. Kalosze ochronne znajdą zastosowanie tam, gdzie panuje wysoka wilgoć, choć warto zwrócić uwagę, że wiele innych modeli obuwia ochronnego również cechuje się ograniczoną przepuszczalnością i absorpcją wody. Pamiętajmy, że wśród butów ochronnych znajdziemy też modele, które mają właściwości elektrostatyczne oraz obuwie przeznaczone do pracy na śliskiej nawierzchni, na przykład na stalowym albo ceramicznym podłożu.

Wygoda podczas codziennego użytkowania 

Buty robocze to stały element stroju osoby, która wykonuje prace w trudnych warunkach. Używając ich na co dzień, nie powinna odczuwać dyskomfortu i męczyć nogi w niewygodnym, uciskającym, czy powodującym nadmierne pocenie się albo marznięcie stopy obuwiu. Przykładem butów, które świetnie sprawdzają się w takich warunkach i pozwalają stopie oddychać, są trzewiki ochronne 9-075 S3 HRO SRC. Ich zaletą jest podszewka cholewki, którą wykonano z dzianiny dystansowej o przestrzennej budowie. To właśnie ten materiał umożliwia odpowiednią wentylację skóry, przez co stwarza lepsze warunki do pracy i podnosi jej komfort. To z kolei może być ważnym czynnikiem warunkującym efektowność wykonywanych robót.

Obuwie ochronne należy dostosować zarówno do środowiska pracy i istniejących zagrożeń, jak i do warunków atmosferycznych. Tam, gdzie stopa jest narażona na długotrwałą ekspozycję na niskie temperatury, dobrze sprawdzą się trzewiki z wysoką cholewką, którą ocieplono dzianiną futerkową. Jako przykład mogą posłużyć trzewiki ochronne 9-024 6292. Ich zaletą jest też antypoślizgowy protektor podeszwy i amortyzacja stopy w części piętowej.

W wyjątkowo ciepłe dni zamiast trzewików lub półbutów ochronnych można wybrać sandały robocze, które pomimo znacznie lżejszej budowy również potrafią doskonale chronić przed uderzeniem, niebezpiecznymi substancjami czy efektem ESD.

Wybierając obuwie robocze, należy wziąć pod uwagę środowisko pracy i czynniki atmosferyczne. Dopasowując buty do konkretnych warunków, można zapewnić sobie bezpieczeństwo i wygodę. Nawet jeśli roboty prowadzone są w wyjątkowo trudnym terenie czy niosącym ze sobą wiele zagrożeń miejscu, ochrona może być skuteczna. Codzienny komfort jest niezwykle istotny, jeśli chcemy zadbać o efektywne wykonywanie zadań i zdrowie pracowników. 

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Akceptuję
pixel