Jakie buty do pracy stojącej okażą się najlepsze?

2023-01-11
Jakie buty do pracy stojącej okażą się najlepsze?

Praca stojąca bywa naprawdę wymagająca. Wiele godzin w jednej pozycji, bez możliwości dania odpoczynku nogom może się skończyć, chociażby problemami z kręgosłupem. Jeśli chcesz o siebie właściwie zadbać, do pracy stojącej dobierz odpowiednie obuwie. Jakie będzie najlepsze? O tym poniżej.

Dlaczego wybór butów do pracy stojącej jest tak ważny?

Praca w pozycji stojącej przez wiele godzin bez przerwy to spore wyzwanie dla organizmu. Wie o tym każda osoba, która przez co najmniej 8 godzin dziennie ma tylko krótką przerwę, w której może wygodnie usiąść i dać odpocząć nogom. Niezależnie od tego, czy mówimy o pracownikach fabryki, sprzedawcach, hostessach czy fryzjerach, praca na stojąco może się wiązać z problemami z kręgosłupem, biodrami czy kolanami, bólem mięśni, otarciami i odciskami stóp.

Właśnie z uwagi na ryzyko wystąpienia tych dolegliwości, należy starannie przemyśleć wybór obuwia. Ma ono spore znaczenie dla komfortu i zdrowia osób stojących przez cały dzień. Buty z metalowym noskiem, a może klapki? Jeśli nie wiesz, jakie obuwie wybrać, przeczytaj dalszą część naszego wpisu.

Na co zwracać uwagę kupując buty do pracy stojącej?

Kupując buty do pracy stojącej, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich rozmiar. Obuwie nie może być ani zbyt luźne (wtedy nie będzie spełniało swojej funkcji), ani zbyt ciasno. Pamiętaj o tym, że stopy po kilku godzinach stania mogą mieć tendencję do puchnięcia i zwiększania swojej objętości – najlepiej przymierzać obuwie do pracy pod wieczór, gdy stopy są bardziej zmęczone i większe niż o poranku.

Kolejny aspekt to oczywiście konstrukcja. Cholewka nie powinna ocierać stóp – przyjrzyj się zapiętkowi, sposobowi sznurowania oraz temu, czy nosek jest wystarczająco szeroki. Skoncentruj się na podeszwie: powinna amortyzować spory, wielogodzinny nacisk ciała na stopy oraz stanowić odpowiednio komfortową płaszczyznę między podeszwą stopy a podłożem.

Obuwie należy dopasować do rodzaju wykonywanej pracy, sprawdzając uprzednio wymagania BHP i wskazówki zdefiniowane w kodeksie pracy. W niektórych przypadkach niezbędne będą sandały robocze z podnoskiem kompozytowym, w innych – wystarczą wygodne klapki.

Wkładki do obuwia typu GRI profilowane

Czy klapki nadają się do pracy stojącej?

Skoro już o klapkach mowa, skupmy się na tym rodzaju obuwia. Czy nadaje się do pracy stojącej? Jak najbardziej, ale pod warunkiem, że do Twoich obowiązków zawodowych nie zalicza się także przenoszenia ciężkich przedmiotów czy innych zajęć wymagających fizycznego zaangażowania.

Jeśli faktycznie głównie stoisz, a charakterystyczne dla Twojej pracy czynności są możliwie lekkie, klapki HOBBY z naszego sklepu będą dla Ciebie idealne. Takie rozwiązanie to dobry pomysł na przykład dla ekspedientek w sklepie, fryzjerów czy osób, które pracują w kuchni i przez wiele godzin nie zmieniają pozycji. Warto wybrać klapki z nowoczesnego materiału, na przykład ultralekkiej pianki EVA, koniecznie z dobrze amortyzującą, optymalnie grubą podeszwą. Upewnij się, że model, który wybierasz, nie ślizga się na nawierzchni, na jakiej pracujesz.

Alternatywą dla klapków mogą być też chodaki HOBBY z zasłoniętą przodu cholewką i podeszwą ukształtowaną tak, że stopa komfortowo się zapada, a jednocześnie sprężyście odbija od podłoża. Takie obuwie, inspirowane słynnymi Crocsami, które zyskały sobie grono wiernych fanów, można kupić u nas nawet za kilkadziesiąt złotych.

Chodaki AERO (41-45)

Jakie akcesoria do butów mogą być istotne do pracy stojącej?

Czy istnieją akcesoria do butów, które mogą wpłynąć na komfort pracy stojącej? Oczywiście, że tak. Najważniejszym spośród nich są specjalnie wyprofilowane wkładki do butów o ortopedycznych właściwościach. Przeciwdziałają powstawaniu odcisków i nagniotków, a do tego ustawiają odpowiednio stopy, co przekłada się na pozycję całego ciała – układ kręgosłupa, bioder, kolan czy łydek.

W przypadku występowania różnego rodzaju dolegliwości ze strony pasma biodrowo-piszczelowego czy krętacza biodra warto wybrać się do fizjoterapeuty lub ortopedy, który zaleci wybór odpowiedniego modelu wkładek.

Innym typem ważnego dodatku są skarpety – dostosowane do temperatury, ale odpowiednio grube, zapewnią miękkość i spotęgują efekt amortyzacji. Jeśli pracujesz na stojąco, kup skarpety z nowoczesnych materiałów, na przykład z dzianiny z systemem kanalików wentylacyjnych, przeciwdziałających poceniu się, czy ze wzmocnieniami w strategicznych punktach stopy. Gwarantujemy, że poczujesz różnicę.

Wkładki Memory Comfort

W tym poradniku zgromadziliśmy najważniejsze informacje na temat właściwości, jakimi powinny się cechować dobre buty do pracy stojącej. Z naszymi poradami nie będzie Ci trudno kupić właściwy model, bez względu na to, czy wykonujesz swoje obowiązki przy taśmie produkcyjnej, czy jesteś fryzjerem. Po więcej opisanych przez nas modeli zajrzyj do sklepu, w którym czeka na Ciebie szeroka oferta obuwia BHP.

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel