Jak zadbać o bezpieczeństwo w pracy?

2022-06-17
Jak zadbać o bezpieczeństwo w pracy?

W przypadku pracy fizycznej, takiej, jak praca w warsztacie samochodowym, na budowie, na wysokości czy nawet w laboratorium z chemikaliami lub magazynach niezwykle ważne jest zapewnienie pracownikom pełnego bezpieczeństwa. Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów BHP w pracy i przede wszystkim zapewnić pracownikom odpowiednią odzież i obuwie robocze lub ochronne. Co dokładnie mówią o tym przepisy BHP?

Podstawowe zasady BHP w pracy

Przed rozpoczęciem pracy w każdym zakładzie i to nie tylko tam, gdzie istnieją realne zagrożenia, pracownicy powinni poznać podstawowe zasady BHP w pracy. Bardzo istotne są w przepisach BHP obowiązki pracodawcy. Pracodawca powinien udostępnić instrukcję z zasadami w widocznym miejscu. Po drugie, powinien zapewnić pracownikowi czyste i bezpieczne miejsce do pracy. Niestety w warsztatach czy na budowach o to bardzo trudno. W przypadku prac wymagających odzieży roboczej, zarówno odzież, jak i obuwie także musi zapewnić pracodawca. Zgodnie z zasadami BHP, obowiązki pracodawcy, to także poinformowanie pracowników o możliwych niebezpieczeństwach w miejscu pracy, sposobach zapobiegania im i postępowania w razie ich wystąpienia. Jeśli zaś pracodawca zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami, ma obowiązek przystosować w odpowiedni sposób stanowiska pracy, aby jej wykonywanie przez te osoby było nie tylko możliwe, ale i bezpieczne.

Pracownicy natomiast muszą wykonywać polecenia przełożonych, a także uczestniczyć w szkoleniach z zakresu BHP w pracy. Bardzo ważne jest także wykonywanie regularnie przez pracowników badań lekarskich u lekarza medycyny pracy, który wydaje zaświadczenie o dopuszczeniu pracownika do pracy na danym stanowisku. Pierwsze badania należy przejść jeszcze przed rozpoczęciem pracy, gdyż zgodnie z przepisami zaświadczenie lekarskie jest wymagane do przyjęcia na stanowisko.

Pracodawca, jak i pracownicy mają obowiązek utrzymania porządku w miejscu pracy, aby zminimalizować ryzyko wypadku spowodowane przez np. rozlane lub rozsypane substancje, substancje chemiczne czy stłuczone szkło. W miejscu pracy powinny też znajdować się rozmieszczone przez pracodawcę znaki zakazu, nakazu, ostrzegawcze i informacyjne, np. o substancjach łatwopalnych, zakazie palenia itp. Ponadto zasady BHP obowiązują również podczas drogi pracownika do i z pracy. Chodzi tu również o zasady ruchu drogowego.

Pracownicy za łamanie zasad mogą otrzymać kary w postaci nagany, upomnienia lub kary finansowej, w zależności od powagi przewinienia. Natomiast pracodawca za niewykonanie obowiązków wobec pracowników może otrzymać karę grzywny lub nawet pozbawienia wolności w przypadku rażących czynów. Jeśli w miejscu pracy lub w drodze do niej czy z niej dojdzie do wypadku, pracownik ma prawo otrzymać odszkodowanie od pracodawcy, a ten ma obowiązek zgłosić wypadek odpowiednim organom. Za brak zgłoszenia także grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Jednak to nie możliwe kary, ale względy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia i życia powinny skłaniać wszystkich do przestrzegania tych przepisów.

Półbuty ochronne X-FLOW B S1

Odzież robocza: przepisy – co mówią?

Zgodnie z przepisami, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom ubrania pracownicze. Rodzaj odzieży jest uzależniony od narażenia na konkretne niebezpieczeństwa. Np. w laboratorium lub magazynie z chemikaliami odzież musi chronić przed kontaktem ich ze skórą. W warsztacie samochodowym zaś głównie chodzi o ochronę zwykłej odzieży przed trwałymi zabrudzeniami czy uszkodzeniami. Podobnie jest na budowie, ale tutaj ważne jest także bezpieczeństwo pracy z maszynami, urządzeniami oraz na wysokości, a nie tylko sama możliwość zabrudzenia. I dodatkowo trzeba brać też pod uwagę warunki atmosferyczne przy pracach wykonywanych na zewnątrz.

Czym jest odzież robocza? Przepisy mówią, że w jej skład wchodzą wszelkiego rodzaju buty bhp, fartuchy, chałaty, spodnie, bluzy, kurtki, a nawet rękawice ochronne. Te są szczególnie ważne, bo przecież wszystko robi się dłońmi i wszystkiego nimi dotyka, przez co najbardziej narażone są na zabrudzenia, zranienia czy kontakt z nieodpowiednimi substancjami. W przypadku prac budowlanych prowadzonych w pobliżu lub na drogach niezbędne są ubrania pracownicze odblaskowe, zwłaszcza w sytuacji, kiedy prace muszą odbywać się po zmroku. Również na budowie kamizelka odblaskowa może się przydać. W miejscu zapylonym przydatne mogą okazać się okulary ochronne, przyłbica czy nawet maski, a na budowie i przy pracy na wysokościach hełm lub kask chroniący głowę. Pamiętajmy, że twarz jest cały czas odsłonięta, a więc jest najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych, na odpryski, pyły, zabrudzenia, zanieczyszczenia czy nawet substancje chemiczne. Odpowiednia odzież ochronna może zapobiec naprawdę poważnym obrażeniom, a nawet śmierci pracownika.

Sandały ochronne LEO L S1 SRC

Odpowiednie buty do pracy fizycznej

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom: odzież i obuwie robocze. To, jakie będzie odpowiednie, zależy od rodzaju wykonywanej pracy oraz miejsca pracy. Obuwie ochronne posiada specjalne oznaczenia od „S1” do „S3”, gdzie „S1” oznacza buty z podstawową ochronną, a „S3” z najwyższym poziomem ochrony. Buty z oznaczeniami „S2” i „S3” będą najlepszym wyborem w miejsca, gdzie istnieje ryzyko zmiażdżenia stopy przez maszynę albo ciężki przedmiot, który może upaść na stopę. W zależności od warunków można wybrać również buty nieprzemakalne, odporne na chemikalia czy antypoślizgowe, które będą odpowiednie do pracy na wysokościach. Chcąc zakupić buty ochronne dla pracowników, warto wziąć od nich pomiar długości stopy. Kierowanie się bowiem samym rozmiarem przy wyborze nie jest najlepszym pomysłem i nie zapewni pracownikom należytej wygody i komfortu, a to właśnie jest najważniejsze, nie tylko samo bezpieczeństwo. Na szczęście buty robocze i ochronne, dobrym przykładem są tutaj sandały robocze, to już dziś nie są brzydkie chodaki, które wstyd włożyć na nogi. Dziś obuwie takie potrafi wyglądać naprawdę elegancko, czego przykładem są buty dostępne w sklepie Demar24.pl. Znajdziesz tam buty robocze lekkie w postaci półbutów czy sandałów ochronnych, a także cięższe kalosze ochronne.

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Zamknij
pixel