Jak wyczyścić buty w środku i usunąć z nich przykry zapach? Poradnik

Nieprzyjemny zapach pojawia się nie tylko w obuwiu z syntetycznych materiałów, ale także wskutek intensywnego użytkowania, wysiłku fizycznego czy niektórych schorzeń. Najprostszym sposobem odświeżenia butów jest ich wypranie, ale nie wszystkie buty dobrze znoszą kontakt z wodą. Zobacz, jak odświeżyć buty w inny sposób.
Skąd przykry zapach butów?
Za nieprzyjemne doznania węchowe odpowiedzialne są bakterie, grzyby i inne drobnoustroje, które rozwijają się w wilgotnym i ciepłym środowisku. Są one naturalnie obecne na skórze, ale spocona stopa i ciepło ciała sprawiają, że namnażają się w dużych ilościach i stają się sprawcami przykrego zapachu.
Z czasem każda para butów, nawet ta ze szlachetnej skóry, zacznie wydzielać nieprzyjemną woń. Problem ten rzadziej dotyczy eleganckich szpilek, które wkładasz sporadycznie. Obuwie, w którym spędzasz wiele godzin dziennie, jak buty robocze, wymaga regularnej wymiany na nową parę i rygorystycznego przestrzegania zasad higieny. Takie buty dobrze jest też regularnie odświeżać, przez co będą służyć dłużej. Również niektóre schorzenia, jak nadpotliwość stóp, cukrzyca czy zaburzenia hormonalne, wymuszają szczególną troskę nie tylko o zdrowie, ale i obuwie.
Naturalne sposoby na pozbycie się zapachu
Istnieje wiele naturalnych sposobów na pozbycie się przykrej woni. Być może znasz babcine metody, jak wkładanie lasek cynamonu czy goździków do butów na noc lub skrapianie ich wnętrza sokiem z cytryny. W praktyce oznacza to jedynie zamaskowanie niepożądanego zapachu innym, intensywniejszym. Taka mieszanka może okazać się nieprzyjemnie zaskakująca dla naszego powonienia. Zwłaszcza jeśli chcesz odświeżyć buty robocze czy obuwie sportowe, w którym trenujesz, powyższe sposoby mogą okazać się niestety nieskuteczne. Nie zależy ci przecież na wymieszaniu dwóch zapachów, a wyeliminowaniu tego przykrego.
Jak odświeżyć buty robocze
Innym popularnym sposobem odświeżania obuwia jest ekspozycja na minusową temperaturę, w której giną bakterie odpowiedzialne za przykry zapach. Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie na przykład ciężkie, zabudowane buty bhp w swojej zamrażarce, obok kurczaka i marchewki z groszkiem? No właśnie.
Buty bhp są szczególnie narażone są na ryzyko wydzielania nieprzyjemnego zapachu. Są niezbędne na każdym stanowisku pracy, które eksponuje pracownika na wilgoć, zimno czy uszkodzenia mechaniczne. Praca fizyczna wiąże się często ze sporym wysiłkiem i wydzielaniem przez organizm, także stopy, pewnych ilości potu. Większość butów roboczych ogranicza absorpcję wody z otoczenia. Niestety ten mechanizm działa także w drugą stronę - spocona stopa zamknięta przez kilka godzin w obuwiu ochronnym nie oddycha. Porządne buty ochronne nie wystarczą, by zapewnić komfort użytkowania i brak niechcianych woni. Istotny jest sposób ich konserwacji oraz akcesoria obuwnicze, które to ułatwiają.
Jak odświeżyć buty w środku?
Na szczęście z pomocą przychodzi nanotechnologia. Nowoczesne akcesoria do butów, pomocne w walce z przykrym zapachem, wykorzystują nanocząsteczki m.in. srebra i krzemionki do skutecznej eliminacji bakterii, a tym samym zapachu. Nano Deo Silver – dezodorant do obuwia jest przykładem efektywnego aerozolu, który dezynfekuje i ma właściwości antyseptyczne. Odkażające działanie nanosrebra jest od lat wykorzystywane w medycynie. Zastosowanie nanotechnologii w przypadku produktów chemicznych domowego użytku jest stosunkowo nowe. W tej dziedzinie nanocząstki krzemu swoim działaniem biją na głowę wszystkie inne. W styczności z wnętrzem buta wykazują właściwości hydrofilowe. Co to znaczy? Odpychają cząsteczki wody, w tym potu, przez co wnętrze buta staje się powierzchnią samoczyszczącą. Nanocząsteczki rozbijają cząstki brudu i osiadłe tam bakterie, uniemożliwiając ich rozwój. Regularne stosowanie sprayu z nonokrzemem trwale eliminuje przykry zapach obuwia. Inne akcesoria do butów, jak antybakteryjne wkładki, również zawierają nanocząsteczki krzemu i aktywne jony srebra. Tworzą barierę dla grzybów i pleśni, umożliwiają częstą wymianę bez konieczności wyrzucania butów. Takie wkładki tłumią drgania i niwelują wstrząsy, co pozytywnie wpływa na mięśnie i stawy.
Skuteczny spray do butów
Preparaty do odkażania obuwia w aerozolu są bardzo wygodne i skuteczne – cząstki preparatu osiadają równomiernie we wnętrzu buta. Są też bezpieczne dla zdrowia i nie niszczą obuwia. Możesz używać ich do każdego typu obuwia. Nie zapomnij jednak o tym, co znajduje się między twoją skórą a wnętrzem buta. Bez dobrej jakości skarpet utrzymanie pachnących, świeżych butów nie będzie możliwe. Nowoczesne skarpety odprowadzają wilgoć i nadmiar ciepła. Naturalna wełna merino posiada właściwości termoregulacyjne, upewnij się więc, że twoje skarpety robocze mają ją w składzie. Specjalne włókna Coolmax zapewniają uczucie suchości i cyrkulację powietrza. Wentylują stopę, chronią przed bąblami i odparzeniami i zapewniają utrzymanie nie tylko butów, ale i stóp w świetnej kondycji. Dbałość o buty robocze i ich konserwację to nie tylko kwestia higieny, ale i braku uczucia “ciężkich nóg” nawet po wielu godzinach w pracy.