Dobre zimowe buty robocze - jakie wybrać?

Solidne i dobre jakościowe buty to gwarancja wygody podczas noszenia. Jeżeli mówimy o butach roboczych, istotne jest również dostosowanie obuwia do warunków, w jakich będą używane. A gdy bierzemy pod uwagę zimowe buty robocze, musimy pamiętać o tym, by dodatkowo chroniły przed zimnem i wilgocią oraz ograniczały ryzyko upadku na śliskiej nawierzchni.
Odpowiednio dobrane zimowe buty bhp powinny gwarantować bezpieczeństwo i komfort pracownika. Warto zwrócić uwagę na to, by zostały dobrze dopasowane do nogi i wykonane z takich materiałów, które pozwolą odprowadzać wilgoć z wnętrza. W końcu w wielu przypadkach będą musiały być noszone przez pracownika bez przerwy przez wiele godzin. Ważne jest właściwe ocieplenie oraz materiał, który ochroni stopę przed wilgocią. Wiele z nich wyróżnia się dodatkowymi cechami, które wynikają ze szczególnych warunków, w jakich wykonywana jest praca oraz wiążących się z nią zagrożeń.
Podeszwa buta
Jeśli obuwie ma być trwałe, wygodne i bezpieczne, to warto zwrócić uwagę na jego podeszwę. Jest to szczególnie istotne, gdy wybieramy buty bhp, które będą musiały chronić pracownika w czasie pracy, zapewniając jednocześnie komfort i nie męcząc stopy. Solidna, wykonana z odpowiednich materiałów podeszwa zdecyduje o tym, czy buty robocze sprawdzą się w trudnych warunkach i zapewnią bezpieczeństwo osobie, która z nich korzysta. Od niej zależy też w dużej mierze to, czy obuwie posłuży przez kilka sezonów, czy tylko przez jeden.
Rodzaj podeszwy jest też bardzo ważny ze względu na nawierzchnię, z jaką ta będzie miała styczność. Jeśli materiał, z jakiego została wykonana, jest dostosowany do zagrożeń, jakie może stwarzać kontakt z określonym podłożem, to możemy mówić o trwałości obuwia i odpowiedniej ochronie stopy. W przypadku butów zimowych bardzo ważne jest to, by podeszwa chroniła przed chłodem oraz wilgocią. Warto więc zwrócić uwagę na jej grubość.
Antypoślizgowa podeszwa
Zimowe buty bhp używane są na różnych stanowiskach pracy zarówno na świeżym powietrzu, jak i w zamkniętych pomieszczeniach, np. w halach produkcyjnych, warsztatach, magazynach itp. Dlatego i pod tym względem oczekiwania, jakie stawia się przed podeszwą buta, mogą być różne. W przypadku pracy w miejscach, gdzie znajdują się śliskie nawierzchnie, na przykład podłoże ceramiczne albo stalowe, ważne są właściwości antypoślizgowe obuwia. Dzięki temu pracownicy zyskują większą stabilność, a co za tym idzie poczucie bezpieczeństwa. Materiałem, który potrafi doskonale chronić przed śliską nawierzchnią, jest między innymi termoplastyczna guma albo dwugęstościowy poliuretan. Antypoślizgowe obuwie bhp, które zapewnia stabilność zarówno na ceramicznym, jak i stalowym podłożu oznacza się symbolem SRC. Jako przykład takiego obuwia można podać trzewiki ochronne 9-024. Ich zaletą jest też absorpcja energii w obszarze pięty i odporność na działanie benzyny, olejów i innych rozpuszczalników organicznych (symbol FO).
Inne zagrożenia
Zadaniem obuwia roboczego może być też ochrona przed przebiciem. To niezwykle istotne podczas pracy na budowie, w warsztacie samochodowym i wielu innych miejscach, gdzie zachodzi takie ryzyko. Niebezpieczne mogą być wystające gwoździe, druty lub inne ostre elementy konstrukcji albo maszyny. Dlatego bardzo ważne jest wybieranie obuwia, którego podeszwa chroni stopę przed takim niebezpieczeństwem. W tym przypadku warto zdecydować się na buty oznaczone normą bezpieczeństwa S3, na przykład trzewiki ochronne Gloss Up2.
Cholewka buta
Jeśli jednak bierzemy pod uwagę zimowe buty bhp, ważna jest nie tylko podeszwa. Niezwykle istotne jest również to, by obuwie dobrze chroniło stopę przed chłodem i nie przepuszczało wilgoci. Co więcej, powinno być wykonane z takiego materiału, który pomimo noszenie przez wiele godzin w ciągu dnia zapewni stopie odpowiednią wentylację. Właśnie dlatego dobrze sprawdza się tu wymienna wyściółka. Odpowiednią wentylację stopy może zapewnić dzianina dystansowa, a ochronę przed wilgocią wykorzystana do produkcji obuwia wodoodporna skóra. Warto też zwrócić uwagę na ocieplenie obuwia oraz wysokość cholewki. Ta będzie chronić nogę nie tylko przed chłodem, ale także przed kontuzją. W wielu przypadkach może ustrzec przed uszkodzeniem stawu stokowego.
Zimowe obuwie robocze, podobnie jak ochronne półbuty mogą doskonale chronić przed urazami mechanicznymi. – W jaki sposób? Chodzi o specjalne wzmocnienia wbudowane w obuwie, takie jak kompozytowe podnoski, które potrafią zabezpieczyć stopę przed złamaniem. W taki element wyposażone zostały między innymi trzewiki robocze Solo Up. To jednak niejedyny sposób na ochronę, bo w butach ochronnych często zabezpiecza się też śródstopie oraz kostkę. Ważne są tu zastosowane do produkcji materiały i konstrukcja obuwia. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre buty robocze mogą chronić przed kilkoma różnymi zagrożeniami. Poza ochroną pracownika muszą też spełniać wymagania sanitarne i higieniczne. Dlatego wybór obuwia roboczego jako środka ochrony indywidualnej nie powinien być bagatelizowany, czy traktowany po macoszemu. Warto go dobrze przemyśleć i dostosować obuwie do warunków panujących na określonym stanowisku pracy.