Co to jest tworzywo Eva i do czego jest wykorzystywane?

2022-05-26
Co to jest tworzywo Eva i do czego jest wykorzystywane?

Pianka EVA jest bardzo powszechna w świecie przemysłowym. Tworzywo to jest połączeniem spienionego kopolimeru octanu winylu oraz etylenu. Znaczenie mają właściwości pianki, które pozwalają na ogromnie szerokie zastosowania materiału EVA.

Właściwości pianki EVA

Materiał EVA posiada liczne zalety. Do największych pozytywnych właściwości można zaliczyć wyjątkową miękkość i elastyczność materiału czy zachowanie swoich właściwości przy różnych temperaturach, dzięki czemu można ją wykorzystać na zewnątrz. Kolejną zaletą jest łatwość utrzymania pianki w czystości. Jakiekolwiek zabrudzenia można usunąć nawet w warunkach domowych.

Materiał EVA to kopolimer etylenu i octanu. W dużym skrócie to materiał w postaci zamknięto komórkowej. Bardzo dużym plusem jest odporność na nasiąkanie wodą (jest materiałem wodoodpornym). Jest to ogromna zaleta, ponieważ dzięki temu można wykorzystywać ją w przemyśle stoczniowym. Pianka EVA posiada ogromne grono zwolenników, którzy są zachwyceni z korzystania z niej. Warto się zainteresować tym tematem, jeśli jeszcze o niej nie słyszałeś. Przejdźmy teraz do kwestii, do czego można stosować tworzywa EVA?

Zastosowanie tworzywa EVA

Zastosowań pianki EVA jest bardzo dużo. Wymienimy kilka najczęstszych. Materiał EVA wykorzystywany jest przede wszystkim do:

  • Maty z pianki EVA - wykorzystywane są nie tylko do mat dla dzieci, ale również do sal treningowych, są miękkie i bezpieczne w użytkowaniu.
  • Wkładki obuwnicze - sprawdzą się doskonale w butach ortopedycznych i sportowych, ten materiał jest coraz częściej używany w produkcji wkładek.
  • Puzzle z pianki EVA - są miękkie i elastyczne. Zmniejszają ryzyko poważnych upadków.

Pianka EVA to miękki materiał, podatny na formowanie pod wpływem ciepła, dzięki czemu łatwo stworzyć dowolny kształt. Ten materiał jest używany w sporcie, w motoryzacji jako materiał do wkładek ortopedycznych czy reklamie. Dodatkowo wykorzystuje się ją do termoizolacji w transporcie.

Maty wykonane z pianki EVA to idealne rozwiązanie, ponieważ masz pewność, że dziecko chronione jest przed uderzeniem. Mata jest miękka, przez co dziecko korzystając z niej jest w pełni bezpieczne. Materiał EVA da się kupić w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Najczęściej można ją spotkać w różnych grubościach: 2mm, 3mm, 5mmm i 10 mm. Dostępne pianki są w dowolnych kolorach. W zależności od potrzeb dostaniesz taki rodzaj, jaki obecnie poszukujesz - najlepiej po prostu odwiedzić różne sklepy internetowe i porównać ceny.

Kalosze dziecięce MAMMUT-S F1 z EVA

Zastosowanie: Pianka EVA w butach sportowych (i nie tylko)

Coraz częściej stosuje się piankę EVA w różnych modelach obuwia. Do najczęstszych rodzajów zalicza się snakersy i buty na co dzień, ale także kalosze dla dzieci czy chodaki męskie i damskie. Skąd to nagłe zainteresowanie tym materiałem? Odpowiedź jest dość prosta. Jest pełen zalet! Chyba żaden inny materiał nie posiada tyle interesujących cech - jest przede wszystkim praktyczny, lekki i sprężysty. Profesjonaliści stwierdzają, że trudno będzie znaleźć godnego zastępcę, dlatego pianka EVA to obecnie numer 1 w produkcji butów.

W jaki sposób sklejać piankę EVA?

Jeżeli zdecydujesz się na zakup pianki EVA, musisz zastanowić się, w jaki sposób należy prawidłowo ją skleić. Najlepszym rozwiązaniem, na jakie warto się zdecydować to wykorzystanie kleju na gorąco. Tutaj nie możesz oszczędzać, tylko kupić produkty wyłącznie wysokiej jakości. Daje Ci to pewność, że połączenie będzie trwałe (również dobrym rozwiązaniem będzie użycie kleju cyjanoakrylowego). Jest to popularny klej „kropelka” i jego inne pochodne, dostępne w każdym osiedlowym sklepie. Osoby ze zdolnościami manualnymi mają większe szanse na wykonanie tych czynności prawidłowo. Przed całym zabiegiem pamiętaj o tym, by zabezpieczyć ręce.

Jeśli korzystasz pierwszy raz z pistoletu z klejem, dobrym rozwiązaniem byłoby wypróbowanie gdzieś tego narzędzia. Nie jest to skomplikowana czynność, natomiast istotne są: perfekcja i opanowanie. Oczywiście podczas pracy powinieneś być bardzo skupiony, nieuwaga grozi poparzeniem, ponieważ klej ma wysoką temperaturę. Gdy zdecydujesz się na klej kropelka, zabezpiecz podłoże, na którym wykonasz pracę. Klej cyjanoakrylowy jest bardzo trudny do zmycia domowymi sposobami.

Chodaki NEW EVA CLOG A(36-40)

Pianka EVA to doskonały materiał dla osób kreatywnych. Z jej wykorzystywaniem można stworzyć naprawdę niesamowite rzeczy. Bardzo popularne stało się wykonywanie z tego materiału różnych atrybutów (na przykład do strojów karnawałowych). Jeśli masz chwilę wolnego spróbuj zrobić coś niezwykłego - ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Zamknij
pixel