Budowlanka - jakie obuwie dla pracowników?

Specyficzne warunki charakterystyczne dla konkretnego środowiska pracy mogą wymagać zastosowania specjalistycznej odzieży i obuwia ochronnego. Cechy wymaganych środków ochrony indywidualnej, do których należy taką odzież i obuwie zaliczyć, zależą od zagrożeń typowych dla określonego zawodu i miejsca pracy. Jedną z branż, w której zastosowanie takich środków ochrony jest konieczne, jest branża budowlana.
Warto zwrócić uwagę, że zagrożenia, jakie powstają na budowie dla fachowców o odmiennym zakresie obowiązków, mogą być zupełnie inne. Dlatego różnice powinny dotyczyć również obuwia roboczego i jego właściwości. Praca na terenie budowy wiąże się z ryzykiem urazów, przebicia, zmiażdżenia, oparzeń, działania substancji toksycznych i wieloma innymi. Nie zawsze wszystkie z nich powstają jednocześnie, choć zdarza się, że pracownik jest narażony na różne zagrożenia w jednym czasie. Dlatego producenci zadbali o to, by profesjonalne buty robocze zostały dostosowane do wymagań konkretnych specjalistów i chroniły przed jednym, kilkoma albo wieloma różnymi zagrożeniami.
Buty ochronne dla pracowników budowy
Ze względu na specyfikę pracy najczęściej spotykanym obuwiem na budowie są buty robocze ze wzmocnionymi czubkami, czyli z tak zwanym podnoskiem. Jest to niewielki wykonany ze stali albo kompozytu element, którego zadaniem jest ochrona stopy pracownika przed ewentualnym urazem na skutek upadku ciężkiego przedmiotu. Przykładem obuwia, które zostało w taki element wyposażone, są na przykład modele Proton Up lub Bolt Up. Poza elementem zabezpieczającym stopę przed działaniem dużej siły ważna jest również podeszwa chroniąca przed przebiciem od podłoża. To jedno z najczęściej spotykanych zagrożeń na budowie. W miejscu, gdzie nieustannie korzysta się z gwoździ, drutów oraz różnych narzędzi, a także porusza się po nawierzchni, z której mogą wystawać ostre elementy lub krawędzie, jest to niezwykle istotne. Bezpieczeństwo gwarantuje więc podeszwa o odpowiedniej grubości wykonana z właściwego materiału. Przykładem obuwia, które spełnia takie wymagania są między innymi kalosze robocze Maxx B oraz półbuty Graffit A. Kolejnym zabezpieczeniem, które może okazać się niezastąpione, jest antypoślizgowa podeszwa, która ogranicza ryzyko upadku na stalowym albo ceramicznym podłożu. Oczywiście istnieje też szereg innych podnoszących bezpieczeństwo pracowników zabezpieczeń, które na budowie mogą okazać się nieocenione. Wśród nich można wymienić absorpcję energii w części piętowej obuwia, wzmocnią tylną część buta czy elementy odblaskowe.
Buty robocze – różne rodzaje i modele
Szeroki asortyment obuwia bhp pozwala dopasować wybór do konkretnych wymagań. Mamy tu do czynienia z różnorodnością zastosowanych technologii oraz rozwiązań, które gwarantują skuteczną ochronę. Warto zwrócić uwagę, że buty robocze dostępne są pośród różnych rodzajów obuwia. Znajdziemy wśród ich sandały, trzewiki, półbuty, a także kalosze. Z każdego rodzaju dostępnych jest wiele modeli o różnej konstrukcji. Przy tak dużej różnorodności dopasowanie obuwia do konkretnych zagrożeń nie stanowi problemu. Warto jednak pamiętać, że skuteczność ochrony przed nimi nawet przy najlepiej dopasowanym obuwiu zależy przede wszystkim od zachowania pracownika.