Zasady bezpiecznej pracy na budowie - czy na pewno się do nich stosujesz?

2019-03-19
Zasady bezpiecznej pracy na budowie - czy na pewno się do nich stosujesz?

Praca na budowie wiąże się z dużym ryzykiem wypadków, również tych śmiertelnych. Nic dziwnego, że do bezpieczeństwa w takim miejscu pracy przykłada się w ostatnim czasie szczególnie dużo uwagi. O jakich zasadach nigdy nie wolno zapominać – od szkoleń po wybór obuwia roboczego? Sprawdź, czy na pewno stosujesz się do wszystkich.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na budowie

Skarpety SUMMER (dwie pary)Do obowiązków inwestora planującego prace na budowie należy między innymi opracowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, mającego na celu wyeliminowanie różnego rodzaju zagrożeń związanych z prowadzeniem robót. Pracodawca z kolei dopuszcza do prac wyłącznie wykwalifikowanych pracowników, dba o ich szkolenie oraz o odpowiednie wyposażenie stanowisk pracy.

Jednak podczas pracy na budowie wiele zależy także od samego pracownika. Przede wszystkim powinien brać udział w szkoleniach BHP, znać przepisy z tego zakresu oraz bezwzględnie się do nich stosować. W razie niebezpieczeństwa ma obowiązek natychmiastowego zaalarmowania przełożonych i współpracowników o zagrożeniu. Co ważne, powinien też upewniać się, czy jego strój roboczy zapewnia odpowiednią ochronę.

Elementy wpływające na bezpieczeństwo

Na bezpieczeństwo pracy na budowie wpływ ma szereg różnych elementów. Zapewnia je odpowiednia organizacja placu budowy, w tym ogrodzenie terenu, wytyczenie dróg wewnętrznych, a także prawidłowe składowanie materiałów budowlanych. Pracownik powinien korzystać z maszyn i urządzeń zgodnie z instrukcją ich obsługi oraz z ich przeznaczeniem. Podstawowym czynnikiem jest znajomość zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, które jasno określają w jaki sposób prawidłowo wykonywać swoje obowiązki zawodowe oraz w jaki sposób czytać i analizować znaki bezpieczeństwa, w tym znaki informacyjne, ostrzegawcze, nakazu i zakazu.

Praca na budowie – o czym powinien pamiętać pracownik

O czym trzeba pamiętać? Jak podkreślają eksperci, istotne jest przede wszystkim zdroworozsądkowe myślenie. Praca na budowie wymaga nie tylko odpowiednich specjalistycznych kwalifikacji, ale też po prostu przygotowania. Do pracy w trudnych warunkach należy stawiać się wypoczętym i zdrowym, a także… odpowiednio ubranym. To również jasno określają obowiązujące budowlańców przepisy Kodeksu Pracy.

Pracownicy budowlani powinni być ubrani przede wszystkim w wygodne, niekrępujące ruchów spodnie z długimi nogawkami, uszytymi z materiału odpornego na rozdarcia. Miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia najczęściej wzmacniane są specjalnymi wkładkami. Wygodnym rozwiązaniem są ogrodniczki ze sporą ilością kieszeni na telefon czy taśmy miarowe. Dodatkowo dobrze zaopatrzyć się w specjalne pasy z kieszeniami i kaburami na narzędzia.

Wiele uwagi należy poświęcić doborowi butów. Obuwie robocze powinno być specjalistyczne, sprzyjające ergonomii pracy, zaprojektowane specjalnie z myślą o potrzebach profesjonalistów. Buty ochronne muszą charakteryzować się odpowiednią konstrukcją. Wybierając je, warto sprawdzić normy bezpieczeństwa, wyrażaną w skali S (gdzie SB oznacza podstawowe bezpieczeństwo, a S3 - odporność na wchłanianie wody i przebicie podeszwy).

Na budowie należy stosować obuwie ochronne z solidną podeszwą zabezpieczającą podeszwy stóp przed urazami, ze specjalnymi podnoskami chroniącymi przed uderzeniem i z zabudowaną piętą. Tkaniny powinny być wysoce funkcjonalne, o właściwościach termoizolacyjnych i elektrostatycznych.

TRZEWIKI OCHRONNE GLOSS UP 2 S3 SRC

Ważne, żeby dostosować je do warunków atmosferycznych. Sandały ochronne czy trzewiki ochronne przydadzą się latem i wiosną, podczas gdy śniegowce ochronne  to model, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę na budowie zimą. W razie konieczności można dodatkowo użyć zabezpieczenia w postaci impregnatów do skór i tkanin w aerozolu czy specjalistycznych wkładek bądź ocieplaczy.

Dodatkowo kompletując strój do pracy na budowie należy zadbać o wszelkiego rodzaju specjalistyczne akcesoria BHP , takie jak maski ochronne, nakolanniki, kaski i nauszniki, rękawice. Nie zaszkodzi także zainwestować w parę dostosowanych do temperatury skarpet.

Bezpieczeństwo podczas robót na budowie to wynik dbałości o wiele istotnych elementów, od odpowiedniego przygotowania miejsca pracy oraz narzędzi i urządzeń po wyszkolenie pracowników. Nie wolno zapominać o pozornie nieistotnych szczegółach, takich jak odpowiednio dobrane buty ochronne czy rękawice.

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Akceptuję
pixel