Wędkowanie zimą - jak to robić i jak się odpowiednio ubrać?

2021-12-16
Wędkowanie zimą - jak to robić i jak się odpowiednio ubrać?

Wędkowanie to hobby, które przyciąga wielu pasjonatów. Uczestniczą w nim nie tylko profesjonaliści, ale również amatorzy, chcący sprawdzić, co niezwykłego jest w takich wyprawach na rybkę. Ci, którzy już połknęli bakcyla, powiedzą z pewnością, że poza samą przyjemnością moczenia wędki i możliwości złapania taaaakiej ryby, kusząca jest również możliwość wyciszenia się i relaksu na świeżym powietrzu w przyjemnych okolicznościach przyrody. Wędkowanie pozwala pobyć sam na sam ze swoimi myślami, uspokoić się, zredukować stres. Ci, którzy wybierają się na taką wyprawę, powinni się do niej odpowiednio przygotować. Istotny jest nie tylko wybór dobrego sprzętu, ale również dopasowanej do warunków atmosferycznych odzieży oraz obuwia.

Wędkować można o każdej porze roku, choć wędkowanie zimą zdecydowanie różni się od letnich wypraw na rybę. W okresie zimowym kluczowy staje się wybór odpowiedniej odzieży i butów, które ochronią przed zimnem i wilgocią. Zaniedbanie w tej kwestii może doprowadzić do przemarznięcia, a nawet odmrożeń. Pozostawanie przez długi czas na zimnie w bezruchu i bez właściwego przygotowania może mieć poważne konsekwencje. Doskonale wiedzą o tym osoby, które od lat pasjonują się wędkarstwem.

Gdzie szukać odpowiedniego stroju?

Wędkarz z długim stażem doskonale wie, że wybór chroniącego przed zimnem i wilgocią ubrania i obuwia jest tak samo ważny, jak posiadanie profesjonalnego sprzętu wędkarskiego. Odzież i buty powinny być dostosowane do warunków panujących na zewnątrz i zabezpieczać dobrze zarówno przed niskimi temperaturami, jak i śniegiem i wodą. Odpowiedni strój pozwoli bez przeszkód oddawać się pasji i będzie doskonale chronić przed zimową aurą nawet przy wielu godzinach spędzonych na zewnątrz. Zapewniając komfortowe ciepło i ochronę przed wilgocią, zagwarantuje też dobre samopoczucie i ochroni przed przeziębieniem.

Obuwie na zimowe wędkowanie

Profesjonalne sklepy z dobrej jakości obuwiem roboczym oferują też szeroki wybór butów wędkarskich. Można tam znaleźć modele dla wędkarzy dostosowane do różnych warunków pogodowych. Poza półbutami, które dobrze sprawdzą się przy wyższych temperaturach, wędkarze mogą wybierać również trzewiki, śniegowce oraz kalosze ochronne. Te ostatnie będą dobrze zabezpieczać zarówno przed wilgocią, jak i przed zimnem, jeśli zostaną wyposażone we wkładkę ocieplającą.

Kalosze na działkę New Universal

Trzewiki wędkarskie dobrze zabezpieczają przed chłodem dzięki podwyższonej, sięgającej powyżej kostki cholewie. Dobrze dopasowany but zabezpieczy też przed wpadającym do niego śniegiem. Niektóre modele wyposażone są w innowacyjny sposób wiązania BOA. Specjalne pokrętło oraz zaplecione w płaszczu zewnętrznym obuwia linki z powodzeniem zastępują sznurówki i umożliwiają doskonałe dopasowanie buta do stopy. W obuwiu wędkarskim bardzo ważna jest też odpowiednia podeszwa, która z jednej strony musi zapewniać stopie stabilność na nierównym podłożu, z drugiej powinna chronić przed zimnem od podłoża. Sztywna i gruba podeszwa chroni też przed przebiciem przy nadepnięciu na ostry przedmiot. Przy wyborze butów wędkarskich warto zwrócić uwagę na to, czy podeszwa gwarantuje dobrą przyczepność. Poślizgnięcie się na mokrych liściach może być równie niebezpieczne, co przemrożenie stopy. Poza podeszwą bardzo istotny jest również wierzch obuwia. Buty wykonane z wysokiej jakości materiałów z paroprzepuszczalnymi membranami zagwarantują dobre odprowadzanie wilgoci, a jednocześnie będą chronić przed zimnem.

Na wyprawy wędkarskie poza trzewikami można wybrać też śniegowce albo kalosze ochronne. Kryteria wyboru powinny być tu podobne jak przy trzewikach. Zimowe obuwie wędkarskie, niezależnie od tego, czy decydujemy się na śniegowce, trzewiki, czy kalosze męskie, powinno bardzo dobrze chronić przed zimnem i wilgocią. Śniegowce wędkarskie okazują się niezastąpione wtedy, gdy teren pokryty jest dużą warstwą śniegu. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na modele sznurowane, które gwarantują doskonałe dopasowanie do stopy, a przy tym chronią przed zimnem śniegiem i wilgocią. Kalosze sprawdzą się przede wszystkim wtedy, jeśli wędkarz musi wejść do przybrzeżnej strefy zbiornika. Przy zimowych wyprawach wędkarskich warto wybierać kalosze z ociepleniem.

Śniegowce HUNTER PRO L

Zimowa odzież wędkarska

Poza obuwiem kluczowy jest też wybór odpowiedniego stroju. Można go szukać w wędkarskich albo sportowych sklepach. Bardzo istotna jest zarówno ochrona przed zimnem, jak i przed wilgocią i padającym deszczem oraz śniegiem. Podczas zimowej aury dobrze mogą się sprawdzić puchowe kurtki. Warto też założyć ciepłe spodnie a pod spód termoaktywną odzież, która z jednej strony zabezpieczy przed mrozem, z drugiej zagwarantuje dobre odprowadzanie wilgoci. Odzież termiczna może być wykonana z włókien syntetycznych albo naturalnych. Ich właściwości różnią się nieco od siebie, dlatego warto sprawdzić, który rodzaj sprawdzi się najlepiej i dobrać odzież pod kątem własnych preferencji. Podczas kompletowania stroju nie można zapomnieć też o ciepłej czapce oraz rękawiczkach. Tu wybór jest bardzo szeroki. Dobrze sprawdzają się rękawiczki polarowe, jednak należy mieć na uwadze to, że po pewnym czasie, przy konieczności zmiany przynęty lub oczyszczenia wędki z osiadających na niej roślin, mogą szybko przemakać. Dlatego alternatywą są rękawiczki wykonane z wodoodpornego materiału albo zabranie ze sobą rękawiczek na zmianę, co pozwoli ochronić ręce przed odmrożeniem.

Wędkowanie może być przyjemne o każdej porze roku, jeśli odpowiednio się do niego przygotujemy. W zimie niezastąpione jest chroniące przed zimnem i wilgocią obuwie oraz wodoodporna i ciepła odzież.

pixel