Rodzaje obuwia roboczego - w jakich warunkach można je nosić?

2019-02-19
Rodzaje obuwia roboczego - w jakich warunkach można je nosić?

TRZEWIKI OCHRONNE STARR UP B S1 SRCJaka jest różnicami między różnymi rodzajami butów ochronnych? Tłumaczymy, na czym polega system ich oznaczania.

Co to są buty ochronne?

Obuwie ochronne przeznaczone jest do ochrony stóp przed działaniem niskich temperatur, wilgoci, czynnikami, które mogą powodować uszkodzenia mechaniczne, a także przed działaniem środków chemicznych i oparzeniami. Dobrej jakości buty ochronne zabezpieczają przed wieloma rodzajami zagrożeń jednocześnie. Stopień ochrony zależy przede wszystkim od rodzaju materiałów, jakie zostały użyte do ich wykonania, a także od konstrukcji i takich elementów dodatkowych, jak podnoski, wkładki, ochrony. Buty, które nie posiadają cech ochronnych, a stosowane są ze względów sanitarnych bądź higienicznych, nazywamy butami roboczymi.

Jak podzielić buty ochronne?

TRZEWIKI OCHRONNE CLIC UP O1Buty ochronne, ze względu na konstrukcję, dzielimy na trzewiki ochronne, półbuty ochronne, buty do kolan i buty z przedłużoną cholewką. Z kolei ze względu na przeznaczenie, obuwie ochronne podzielić można na chroniące przed: czynnikami chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi, termicznymi, porażeniem prądem elektrycznym, czynnikami atmosferycznymi, a także buty przeznaczone do stosowania w atmosferze zagrożonej wybuchem oraz antystatyczne, chroniące przed efektem ESD. Ze względu na poziom zagrożeń, przed którymi obuwie powinno chronić, dzielimy je na:

  • obuwie bezpieczne (oznaczane literką S od angielskiego słowa „safety"). Posiada ono cechy ochronne, łącznie z ochroną palców. Jego wytrzymałość sprawdzana jest przy uderzeniu z energią 200 J.
  • obuwie ochronne (oznaczane literką P od angielskiego słowa „protective"). Posiada ono cechy ochronne łącznie z ochroną palców stopy za pomocą podnosków, których wytrzymałość jest badana przy uderzeniu z energią 100 J.
  • obuwie zawodowe (oznaczane literką O od angielskiego słowa „occupational"). Posiada cechy ochronne przeznaczone do ochrony przed urazami, które mogą wystąpić w czasie wypadku w miejscach pracy. Przeznaczone jest do codziennego użytkowania w miejscach, w których nie jest wymagana ochrona palców stopy za pomocą podnosków.

 

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Akceptuję
pixel