Praca w okresie zimowym a obowiązki pracodawcy

2021-10-28
Praca w okresie zimowym a obowiązki pracodawcy

Zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa podczas wykonywania zadań służbowych należy do obowiązków pracodawcy. Te wynikają nie tylko z charakterystyki pracy, ale zależą też w dużym stopniu od pory roku i panującej aury. W okresie zimowym mogą spoczywać na pracodawcy dodatkowe obowiązki w zakresie BHP. Określono je w obowiązujących przepisach prawa.

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy zostały w jasny sposób opisane w kodeksie pracy (Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn. zm.). Przestrzeganie zawartych w tym akcie prawnym zapisów, a także obowiązujących rozporządzeń i norm pozwala zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy oraz zagwarantować bezpieczeństwo.

Obowiązujące przepisy prawne

Jak wynika z art. 2376 § 1 kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek „dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami”. W przypadku prac prowadzonych w terenie powyższy zapis będzie dotyczyć między innymi takich czynników jak niskie temperatury, a także opady atmosferyczne, czy podmuchy wiatru.

Poza kodeksem pracy obowiązki pracodawcy względem pracowników normuje też rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. 2003 Nr 169 poz. 1650 z późn. zm), a także rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. 1966 Nr 60 poz. 279 z późn. zm.).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP standardy prac prowadzonych na wolnej przestrzeni wymagają od pracodawcy w okresie od 1 listopada do 31 marca przy temperaturze powietrza nieprzekraczającej 10°C zapewnienia pracownikom odzieży ochronnej, a także posiłków regeneracyjnych i ciepłych napojów. Zapewnienie posiłków regeneracyjnych dotyczy osób pracujących fizycznie, które w ciągu zmiany roboczej wydatkują energię organizmu przekraczającą 1500 kcal (6280 kJ) w przypadku mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) w przypadku kobiet. Pracodawca powinien również zapewnić pracownikom wykonującym pracę na wolnej przestrzeni pomieszczenie, w którym będzie możliwe ogrzanie się i zmiana odzieży. Temperatura w takim pomieszczeniu nie może być niższa niż 16°C.

Śniegowce CARIBOU LIGHT śniegowce męskie

Praca w niskich temperaturach, nie tylko w zimie

Praca w niskich temperaturach jest niezwykle wymagająca i obciążająca dla organizmu. Nie ogranicza się jednak do prac prowadzonych na otwartej przestrzeni. Warto pamiętać, że pracodawca ma obowiązek zapewnić w pomieszczeniach pracy temperaturę nie niższą niż 14°C, chyba że nie pozwalają na to względy technologiczne. I tak na przykład praca prowadzona w niskich temperaturach może dotyczyć nie tylko czynności wykonywanych na zewnątrz, ale również w niektórych pomieszczeniach, na przykład w chłodniach. Należy pamiętać, że w stosunku do takich prac również odnoszą się obowiązujące przepisy prawa, które nakazują zapewnienie pracowników właściwych warunków pracy i odpowiednich środków ochronnych. Wśród nich jest obowiązek dostarczenia pracownikom odzieży chroniącej przed chłodem w przypadku prac prowadzonych w temperaturze do – 5°C (stosuje się wtedy odzież spełniającą wymagania normy PN-EN 14058) albo chroniącej przed zimnem przy pracach prowadzonych w temperaturze poniżej -5°C (należy wtedy stosować odzież ciepłochronną, która spełnia wymagania określone normą PN-EN 342). Poza odzieżą konieczne jest również wyposażenie pracowników w odpowiednie obuwie.

Śniegowce ochronne Worker

Obuwie idealne na niskie temperatury

Pracodawca powinien zorganizować stanowisko pracy w taki sposób, by zapewnić pracownikom skuteczną ochronę przed istniejącymi zagrożeniami mogącymi być przyczyną wypadków lub chorób zawodowych. Wliczamy w to dostarczenie adekwatnych do danego środowiska pracy środków ochrony indywidualnej, w tym takich jak odzież i obuwie bhp. Natomiast tam, gdzie podczas wykonywania czynności służbowych zachodzi ryzyko zniszczenia albo zabrudzenia odzieży własnej oraz butów pracownika, pracodawca powinien zapewnić odzież i obuwie robocze.

Czym charakteryzują się zimowe buty robocze albo ochronne? Poza wieloma cechami, które czynią je odpowiednimi do pracy w określonych warunkach, cechują się dobrą izolacją od zimna. Dzięki ociepleniu doskonale chronią stopy przed zimnem. Ich atutem może być również wierzch wykonany z wodoodpornego materiału. Takie obuwie może mieć szereg dodatkowych cech, istotnych na określonym stanowisku pracy. Przykładem może być antypoślizgowa i olejoodporna podeszwa albo stalowy podnosek, który chroni palce stopy przed urazem mechanicznym.

Obuwie idealne na niskie temperatury to nie tylko ocieplane trzewiki, ale również śniegowce. Modele wykonane z wysokiej jakości skóry nubuk i z ociepleniem z filcu lub wełny doskonale sprawdzą się podczas pracy w terenie. Zaletą jest tu nie tylko wodoodporny materiał, ale również takie wyprofilowanie buta, które wpływa korzystnie na komfort użytkownika, nawet przy długotrwałym noszeniu. Szeroki wybór takiego obuwia pozwala dopasować model do określonych warunków i zapewnić pracownikom najlepszą, możliwą ochronę.

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel