Praca fizyczna - jak uniknąć najpopularniejszych zagrożeń?

2020-03-19
Praca fizyczna - jak uniknąć najpopularniejszych zagrożeń?
Jak się uchronić przed zagrożeniami w miejscu pracy? Oto najlepsze sposoby na zachowanie bezpieczeństwa.

W miejscach pracy, w których pracownik narażony jest na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, należy przykładać szczególną wagę do przestrzegania zasad BHP. Należy do nich również stosowanie odpowiedniej odzieży i butów roboczych. Zobacz, co jeszcze powinieneś zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko urazów.

Bezpieczni w pracy

W pracy fizycznej można wyróżnić szereg czynników, jakie oddziałują w negatywny sposób na zdrowie pracownika. Mogą być to między innymi kontakty ze szkodliwymi substancjami, podnoszenie lub przenoszenie ciężkich przedmiotów, praca w skrajnych temperaturach, niewygodna pozycja i wiele innych. Szkodliwe czynniki możemy podzielić na uciążliwe, szkodliwe oraz niebezpieczne. Żeby uniknąć zagrożeń, każdy pracownik zobowiązany jest do przestrzegania regulaminów bezpieczeństwa na terenie pracy. Poza tym, musi pamiętać o dostatecznej uwadze i przezorności - chwila dekoncentracji, na przykład wynikająca z niedostatecznej ilości snu czy złego samopoczucia może mieć tragiczne skutki. Z tego względu, jeśli pracownik nie jest w formie, powinien opuścić stanowisko, nie ryzykując życiem własnym i innych osób. Zawsze warto pamiętać też o odpowiedniej formie regeneracji organizmu i przywróceniu mu pełnej sprawności po obciążeniu. Ustawowe przerwy w pracy należy przestrzegać z myślą o bezpieczeństwie!

Odpowiednia odzież ochronna

Oczywiście jednym z podstawowych wymogów, jakie należy spełnić z myślą o bezpieczeństwie własnym albo naszych pracowników jest odpowiednia odzież ochronna. Musi być przede wszystkim dostosowana do rodzaju pracy i ewentualnych zagrożeń związanych z charakterem wykonywanych obowiązków. Przykładowo, przy składaniu urządzeń elektronicznych niezbędne bedą kombinezony chroniące przed szkodami związanymi z wyładowaniami elektrostatycznymi. Z kolei pracownik mający bliski kontakt z chemikaliami powinien być zabezpieczony ubraniem chroniącym przed ich szkodliwym wpływem. Odzież musi być też dostosowana do temperatur panujących na danych miejscu pracy (w chłodni czy w kotłowni) oraz do pory roku (zwłaszcza, jeśli obowiązki wykonywane są na zewnątrz).

Przez odzież ochronną mamy na myśli również wszelkiego rodzaj akcesoria, takie jak nakrycia głowy, kaski, hełmy, rękawice, ale też obuwie robocze. Te również mogą chronić przed najpopularniejszymi zagrożeniami: począwszy od poślizgu na śliskiej nawierzchni (zarówno oblodzonej drodze, jak i ceramicznym czy stalowym podłożu), poprzez działanie rozpuszczalników czy olejów, a skończywszy na efekcie EFD (związanych z elektrostatyką). Wśród modeli obuwia ochronnego możesz znaleźć też specjalistyczne półbuty wyposażone w specjalne podnoski kompozytowe, które zabezpieczają palce stóp przed urazami (spowodowanymi chociażby upuszczeniem ciężkim przedmiotów z wysokości). Dobre buty robocze mogą też chronić przed przebiciem, dzięki wyjątkowo solidnej podeszwie z wytrzymałego materiału.

Nie zapominajmy też, że na wielu stanowiskach pracy poważne zagrożenia dla zdrowia niesie ze sobą również działanie wilgoci, temperatur czy brak odpowiedniego komfortu. Obuwie ochronne niedopasowane do stopy, pozbawione amortyzacji i zwyczajnie niewygodne sprawi, że pracownik w krótkim czasie może nie tylko nabawić się bolesnych odcisków, ale też problemów natury ortopedycznej.
Jak uniknąć zagrożeń w pracy? Należy stosować się do regulaminów, zachowywać wzmożoną czujność, zwłaszcza przy wykonywaniu szczególnie niebezpiecznych zajęć, a do tego nosić odzież ochronną i buty robocze dostosowane do warunków panujących na konkretnych stanowisku pracy.
Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Akceptuję
pixel