Obuwie ochronne a ochrona środowiska — czy można je bezpiecznie utylizować?

Odzież i obuwie robocze są wymagane do pracy w niektórych branżach, zwłaszcza jeśli są one uznawane za niebezpieczne. W związku z tym, że tego typu rzeczy wykorzystywane są nierzadko w specyficznych warunkach, warto zastanowić się nad ich późniejszą utylizacją. Zobacz, w jaki sposób bezpiecznie pozbyć się butów roboczych swoich pracowników, aby nawet w najmniejszym stopniu nie zaszkodzić przy tym środowisku.
Dlaczego ważna jest utylizacja obuwia ochronnego?
Rzeczy robocze oraz obuwie używane w pracach podwyższonego ryzyka, powinny być utylizowane w odpowiedni sposób. Co zrobić ze starymi butami swoich pracowników, jeśli należały do środków ochrony indywidualnej? Bez względu na to, czy chodzi o trzewiki ochronne, czy sandały robocze, które powinny spełniać szereg norm gwarantujących bezpieczeństwo podczas pracy, niesamowicie ważne jest, co z nimi zrobisz, gdy nie będą już potrzebne. Buty BHP nie należą bowiem do pierwszych-lepszych. Czasem muszą chronić przed poślizgnięciem się, innym razem zabezpieczać palce, czy być odporne na różne szkodliwe substancje, które nie tylko wpływają na zdrowie, ale czasem nawet i życie pracownika. Powinny też mieć wyjątkowo mocne, odporne np. na przebicie podeszwy, nie przewodzić prądu, czy być odporne na działanie wody, aby poprawić jakość pracy i pomóc zapewnić jak najlepsze warunki pracownikowi. Zwłaszcza wtedy, gdy są więc używane w branżach niebezpiecznych związanych z prądem, ciężkimi metalami, olejami, niebezpiecznymi, łatwopalnymi, czy nawet radioaktywnymi substancjami, nie powinny być ot, tak zutylizowane, ani tym bardziej nie powinny trafić do obiegu. I chociaż nie istnieją specjalne przepisy regulujące działania związane z utylizacją obuwia roboczego, to świadomy pracodawca powinien rozważnie zająć się tego typu artykułami, aby nie zaszkodzić nie tylko środowisku, ale przede wszystkim postronnym osobom.
Jakie są najczęstsze sposoby utylizacji butów roboczych BHP?
Chociaż niektóre buty do pracy na pierwszy rzut oka niekoniecznie mogą różnić się od innych modeli, to zazwyczaj wyróżniają się specjalnie przemyślanymi rozwiązaniami, takimi jak zastosowanie specjalnie wzmocnionej podeszwy, wzbogacenie o blachę na nosku, absorpcja energii na pięcie, czy umożliwiające optymalne dopasowanie do stopy wiązanie. Ze względu na to, że wiele par może być śmiało wykorzystywanych nie tylko w celach sensu stricto roboczych, to jako najczęstsze sposoby na utylizację obuwia BHP wyróżnia się przede wszystkim przekazanie ich pracownikom, o ile oczywiście pozwala na to ich stan. Można to zrobić zarówno w sposób odpłatny, jak i również darmowy, uznając przekazanie jako materialny ekwiwalent podziękowania za wykonywaną pracę, co z pewnością spotka się z pozytywnym odbiorem. Warto pamiętać o poinformowaniu o tym fakcie i uzyskanie od pracownika zgody, potwierdzającej jego decyzję. Używane, ale niezniszczone buty robocze lekkie mogą wtedy zostać używane przez pracownika poza miejscem pracy — np. przy pracach ogrodowych, czy w trakcie remontu.
Inaczej wygląda sytuacja jeśli trzewiki ochronne 9-002A S3 SRC zostały w jakiś sposób skażone poprzez środki chemiczne, materiały biologiczne, zakaźne lub napromieniowane. W takiej sytuacji pracodawca ma wręcz obowiązek umieścić daną parę w specjalnie wyznaczonym do tego, spełniającym standardy miejscu.
Czy można utylizować buty do pracy w sposób ekologiczny?
Zastanawiasz się, czy możesz pozbyć się butów BHP w sposób przyjazny środowisku? Mamy kilka pomysłów, aby Twoje trzewiki ochronne UP S3 SRC przestały Ci wadzić w szafie! Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić buty gumowe, postaraj się dać im drugie życie! Jeśli nie planujesz ich używać, a ich stan jest mocno nadwyrężony, spróbuj skorzystać z pojemnika na odpady zmieszane.
Gdzie wyrzucić stare buty, jeśli są w dobrym stanie lub noszą znikome ślady użytkowania? Najlepszym pomysłem jest wtedy pozostawienie ich w miejscach zbiórki odzieży lub punktach PSZOK. Świetnym rozwiązaniem na ekologiczną utylizację jest też skorzystanie z popularnych serwisów zakupowych, dzięki czemu dane buty robocze BHP mogą ponownie wrócić do obiegu i posłużyć przez lata kolejnej osobie.
Jakie są alternatywne rozwiązania dla bezpiecznej utylizacji butów?
Uważa się, że utylizacja butów nie należy do rozwiązań zbyt ekologicznych, dlatego świetnym pomysłem, aby jej uniknąć, jest próba odrestaurowania danej pary. Dzięki takiemu pomysłowi z jednej strony można zminimalizować ilość odpadów, z drugiej natomiast uniknąć potrzeby produkcji nowych, co również niekorzystnie oddziałuje na środowisko. Do przygotowania każdej pary należy bowiem użyć wiele litrów wody, sporo prądu, a sam proces ich realizacji związany jest z emisją pokaźnej ilości CO2, dlatego jeśli tylko da się naprawić, zdezynfekować i odświeżyć używane do tej pory przez pracownika buty bhp, będzie to zdecydowanie lepszym z punktu widzenia dbałości o środowisko wyjściem, niż nabywanie nowych.
Po obuwie robocze i ochronne najwyższej jakości możesz zajrzeć do sklepu demar24.pl, gdzie zgromadziliśmy pary, które przetrwają w nienaruszonym stanie wiele sezonów, zapewniając pracownikom najlepszą ochronę, nawet w trudnych warunkach.