O czym pamiętać podczas jesiennego wędkowania?

2019-09-14
O czym pamiętać podczas jesiennego wędkowania?

Niezależnie od tego, w jakim sezonie lubimy wędkować najbardziej, zawsze musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu i zasadach, których przestrzeganie nie tylko uchroni nas przed niebezpiecznymi wypadkami, ale też zapewni przyjemność przebywania nad wodą. Szczególnie jesienią warto pamiętać o kilku regułach, związanych przede wszystkich ze zmieniającą się aurą. O czym nie wolno zapominać, kiedy wybieramy się na wędkowanie w jesienne dni?

Gdzie łowić ryby jesienią?

Planując łowy jesienią, warto poszukać takich miejsc, w których zbiorniki są łatwo dostępne, najlepiej w miejscach głębszych (na przykład na załamaniach dna), a w przypadku rzek - tam, gdzie woda jest spokojniejsza. Polecanym przez wytrwanych wędkarzy miejscem są także kępy starej podwodnej roślinności.

Jaki sprzęt wędkarski na jesień?

Jesienią, kiedy drapieżniki przestają rozglądać się za drobnicą i poszukują dużych zdobyczy, które nasycą ich na dłużej, warto postawić na duże przynęty. Ze względu na konieczność połowów na głębszych i bardziej mętnych wodach, gumy powinny być wyraziste i kolorowe. Jeśli łowimy w wodach przejrzystych, przynęta powinna być z kolei ciemna. Bez względu na kolor przynęty, jesienią powinna być ona prowadzona wolno, jednostajnym ruchem, z subtelnym podbijaniem albo z opadu. W tym sezonie ryby nie są szczególnie ruchliwe, dlatego zbyt dynamiczny sposób prowadzenia przynęty może się teraz nie sprawdzić.

Istotne stają się teraz również detale, takie jak na przykład wybór przypon, najlepiej z materiału niewidocznego w wodzie, na przykład flueocarbonowego. Eksperci przestrzegają przed tym, że jesienią ryby są grubsze i silniejsze, w związku z czym potrzebny jest silniejszy, bardziej wytrzymały sprzęt: sprawdzone kotwice, wytrzymałe agrafki, długie, mocne przypony.

Odpowiednia odzież i buty

Jednym z tych aspektów, których absolutnie nie można pominąć podczas przygotowań do sezonu jesiennego wędkowania jest zakup odpowiedniej odzieży oraz butów. Już od września temperatura drastycznie spada, często też bywa zmienna. W ciągu dnia bywa bardzo ciepło, ale wieczorami robi się przenikliwy ziąb. Jeśli chcesz uchronić się przed nieprzyjemnym chłodem, wilgotnym powietrzem czy deszczem, koniecznie zabierz ze sobą ciepłą bluzę oraz nieprzemakalną i przeciwwiatrową kurtkę. Podstawą jest też oddychająca, termoizolacyjna bielizna.

Wędkowanie jesienią wymaga też odpowiednich butów. Możesz wybrać klasyczne kalosze męskie (https://demar24.pl) do wędkowania, na przykład z cholewką zabezpieczaną troczkami bądź wodery przypinane do paska. Nowoczesne buty z gumy mają komfortową wyściółkę z włókna oraz podeszwę o antypoślizgowych właściwościach.

Alternatywą dla kaloszy mogą być lekkie i wygodne trzewiki wędkarskie, na przykład takie z wysoką cholewką bądź ze specjalną wyściółką Air Komfort i materiałem ocieplającym Thinsulate.

Wędkowanie jesienią może być fantastyczną przygodą. Warto jednak przemyśleć wybór odpowiedniej lokalizacji oraz sprzętu, butów i odzieży, które nie zawiodą nas w chłodne i wymagające dni.

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Akceptuję
pixel