Na co zwracać uwagę przy wyborze półbutów ochronnych?

2020-10-09
Na co zwracać uwagę przy wyborze półbutów ochronnych?

Dostosowany do konkretnych warunków strój roboczy to jeden z najważniejszych obowiązków pracodawcy, który zobowiązany jest do jego zapewnienia pracownikom poprzez stosowne przepisy. Zasady BHP powinny być przestrzegane w wielu branżach, w których może zachodzić ryzyko uszkodzenia ciała lub innego uszczerbku na zdrowiu. Poza odzieżą ochronną bardzo ważne jest też obuwie. Przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę kilka aspektów.

O tym, że obuwie należy zawsze dopasować rozmiarem do stopy osoby, która będzie je nosiła, wiadomo doskonale. Taka sama zasada powinna być stosowana zarówno wtedy, gdy wybieramy obuwie noszone na co dzień, na wyjątkowe okazje, jak i buty bhp, które mają za zadanie chronić stopę i zapewnić bezpieczeństwo użytkownika podczas wykonywania pracy na budowie, w warsztacie samochodowym, na hali produkcyjnej, czy w wielu innych warunkach. Buty ochronne dobieramy jednak nie tylko na podstawie rozmiaru stopy. Ważne są też inne kryteria, które należy uwzględnić przy wyborze. Co istotne, jest ich całkiem sporo. Nietrudno domyślić się, że chodzi tu o warunki pracy. Z butów ochronnych korzystają przecież zarówno spawacze, budowlańcy, jak i pracownicy magazynów i warsztatów. A ponieważ czynniki ryzyka w każdym z tych miejsc mogą być zupełnie inne, to i buty robocze nie mogą być za każdym razem takie same.

Półbuty ochronne szyte na miarę 

Zanim jednak przejdziemy do zagrożeń, jakie mogą czyhać na pracowników wykonujących swoją pracę w trudnych warunkach, rozważmy, dlaczego dobór odpowiedniego rozmiaru jest w tym przypadku tak bardzo istotny. Osoby wykonujące pracę na budowie, w warsztacie, czy na hali magazynowej zazwyczaj ubierają odzież ochronną na kilka godzin każdego dnia. W przypadku obuwia, które nie zostało dobrze dopasowane, komfort noszenia będzie znacznie obniżony. Niedopasowane buty ochronne nie tylko utrudnią wykonywanie obowiązków zawodowych i pogarszają efektywność pracy, ale mogą też stać się przyczyną różnych dolegliwości. Zbyt ciasne buty mogą powodować spory dyskomfort i prowadzić do zaburzenia krążenia oraz obrzęku. Z kolei za luźne stają się często przyczyną powstawania odcisków oraz bolesnych otarć.

Odpowiednio dopasowane buty bhp będą dobrze trzymać piętę i zapewnią stopie odpowiednią stabilizację. Nie będą przesuwać się na nodze podczas chodzenia ani też zbyt mocno jej uciskać. Właściwie dopasowany rozmiar buta umożliwi noszenie obuwia ochronnego przez kilka godzin, zapewniając przy tym stopie wygodę oraz bezpieczeństwo.

Buty robocze a środowisko pracy 

W zależności od miejsca pracy, podczas wykonywania codziennych obowiązków mogą powstawać różne zagrożenia. Tym samym stopa pracownika może być narażona na uszkodzenia mechaniczne, odmrożenia, wysokie temperatury itp. Niebezpieczne może być też pośliźnięcie się na śliskiej nawierzchni albo szkodliwe działanie używanych w czasie pracy chemicznych substancji. Dlatego struktura buta powinna chronić przed istniejącymi zagrożeniami i gwarantować bezpieczeństwo pracownika.

Jeśli istotnym czynnikiem ryzyka jest uszkodzenie stopy na skutek uderzenia lub upuszczenia na nogę ciężkiego elementu, na przykład narzędzia, to warto zastosować obuwie o wzmocnionej strukturze. Odpowiednią ochronę mogą zapewnić buty robocze z metalowymi noskiem. Jako przykład można tu podać trzewiki ochronne 9-075 albo półbuty 9-084C. Co istotne, pracownicy mają też do dyspozycji sandały robocze, które gwarantują podobną ochronę.

Buty BHP mogą chronić także przed innymi zagrożeniami, na przykład przebiciem podeszwy przy nadepnięciu na wystający, ostry element. Takie zabezpieczenie ważne jest między innymi na budowach oraz w warsztatach. Gwarantuje je odpowiednia podeszwa. Zgodnie z kategoriami obuwia bezpiecznego takie zabezpieczenie gwarantują buty oznaczone symbolem S3 i S5 (norma PN-EN ISO 20345), P3 i P5 (norma PN-EN ISO 20346) oraz O3 i O5 (norma PN-EN ISO 20347). Przykładem obuwia, które chroni w ten sposób stopę, są półbuty ochronne Solo L.

Jednak zagrożeń, jakie mogą powstać podczas pracy, jest znacznie więcej. To może być szkodliwe działanie olejów, rozpuszczalników organicznych i innych substancji, działanie wysokich temperatur albo śliskie stalowe lub ceramiczne podłoże, po którym poruszają się pracownicy. Buty ochronne muszą zostać dostosowane do konkretnych warunków i gwarantować bezpieczeństwo w takich sytuacjach. Jednocześnie powinny być wygodne, dostosowane do warunków atmosferycznych i umożliwiać stopie „oddychanie”. W zimie muszą chronić przed chłodem i wilgocią, a latem zapewniać odpowiednią wentylację. Jeśli zostaną wykonane z dobrej jakości materiałów, będą odprowadzać wilgoć i ograniczą ryzyko rozwoju chorób grzybiczych.

Jak widać, warunków, jakie powinno spełniać obuwie bhp, jest naprawdę wiele. Ochrona przed istniejącymi zagrożeniami – choć jest niezwykle istotna – stanowi tylko jedno z kryteriów, jakie należy brać pod uwagę. Szeroki asortyment butów ochronnych pozwala dopasować obuwie do konkretnych warunków i spełnić oczekiwania użytkownika.

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Akceptuję
pixel