Łowienie ryb zimą - jakie buty najlepsze?

2021-01-04
Łowienie ryb zimą - jakie buty najlepsze?

Przy wyprawie po rybkę ważny jest nie tylko rodzaj wędkarskiego ekwipunku, ale również odpowiednia odzież i buty ochronne. Szczególną uwagę należy zwrócić na to w zimie, gdy niskie temperatury nie zachęcają w ogóle do wychodzenia z domu, a co dopiero spędzania wielu godzin nad wodą. Jednym z najpopularniejszych typów obuwia dla wędkarzy są kalosze. Nie jest to jednak jedyny słuszny wybór. 

Zimowe wyjazdy wędkarskie zdecydowanie różnią się od wędkowania latem, wiosną, czy ciepłą jesienią. Przy niesprzyjającej aurze i ujemnych temperaturach amatorzy moczenia wędki powinni zwrócić dużą uwagę na ochronę przed wilgocią i zimnem. Narażeni są bowiem nie tylko na przemoczenie obuwia, ale również na przemarznięcie.

Buty dla wędkarza – na co zwracać uwagę? 

Buty ochronne stosowane przez wędkarzy zdecydowanie różnią się od obuwia noszonego na co dzień, butów rekreacyjnych, czy nawet obuwia roboczego. Specyficzne środowisko, w którym poruszają się wędkarze stawia przed producentami obuwia duże wymagania. Dobre buty ochronne dla wędkarza powinny zagwarantować ochronę przed zimnem i wilgocią nawet wtedy, gdy ich użytkownik przez wiele godzin przebywa w pobliżu zbiornika wodnego przy ujemnych temperaturach, przemieszczając się przy tym po śniegu lub lodzie. Bardzo ważna jest tutaj właściwa ochrona termiczna. Dlatego wędkarze powinni zwracać uwagę na to, czy przeznaczone na zimowe wędkowanie buty są dobrze ocieplone.

Kluczową sprawą jest też ochrona przed wilgocią. Właśnie dlatego wielu wędkarzy i rybaków wybiera kalosze męskie. To doskonały wybór zwłaszcza wtedy, gdy podczas wędkowania konieczne będzie brodzenie po wodzie albo przedzieranie się przez gęstą roślinność w poszukiwaniu idealnego łowiska. Kalosze sprawdzą się również wtedy, gdy trzeba odplątać żyłkę zaplątaną w sitowie lub podebrać złowioną rybę.

Warto zwrócić uwagę, że buty ochronne niezbędne są zarówno wędkarzom, którzy oddają się swojej pasji na brzegu zbiornika wodnego, jak i tym, którzy preferują wyprawy łodzią. Niezależnie od formy wędkowania, należy pamiętać, że w zimie kalosze powinny mieć dodatkowe ocieplenie. Doskonale sprawdzają się w takiej sytuacji kalosze ochronne z wielowarstwowym, wymiennym wkładem ocieplającym. Jeżeli wkład ulegnie po pewnym czasie zużyciu lub zniszczeniu, z łatwością można wymienić go na nowy. Przykładem takiego obuwia są kalosze wędkarskie Agro S albo kalosze myśliwskie Luna B.

Buty ochronne dla wędkarzy i rybaków 

Amatorzy wędkarstwa nie muszą jednak ograniczać wyboru obuwia do kaloszy. Okazuje się, że istnieje wiele innych modeli butów, które spełnią ich wymagania. To przede wszystkim buty myśliwskie oraz trapery. Wśród nich warto wymienić śniegowce myśliwskie Logan, które cieszą się doskonałą opinią nie tylko wśród wędkarzy. Ci, którzy mieli okazję ich używać, jako główne zalety podają doskonałe ocieplenie, dzięki któremu nawet po wielogodzinnym pobycie na łowisku, stopa utrzymuje ciepło. Atutem jest też poliestrowa, wodoodporna tkanina, która dobrze chroni przed wilgocią oraz wykonana z termokauczuku podeszwa, dzięki której użytkownik zachowuje stabilność na śliskiej nawierzchni. Buty cechują się też efektownym designem i, co bardzo istotne, są niezwykle wygodne i lekkie. O podobnych zaletach mogą mówić użytkownicy śniegowców Hunter Pro L oraz Yetti Pro 2.

Poza kaloszami i śniegowcami wędkarze mają też do wyboru trapery. Podczas zimowej wyprawy na ryby bardzo dobrze sprawdzają się trapery Trek M6 BW. Ich atutem jest wodoodporna skóra nubuk oraz tkanina Cordura, która podnosi odporność obuwia na uszkodzenia mechaniczne, a tym samym przedłuża jego żywotność. Alternatywą mogą być również buty Traper X Pro, w których poza tkaniną Cordura i gumową podeszwą Vibram z odpowiednio ukształtowanym protektorem zastosowano też nowoczesny materiał ocieplający Thinsulate.

Przeznaczone do wypraw wędkarskich obuwie podczas długotrwałego przebywania w niekorzystnych warunkach musi gwarantować odpowiednią izolację termiczną i ochronę przed wilgocią. Odpowiednich modeli można szukać pośród cechujących się pożądanymi właściwościami kaloszy, śniegowców oraz traperów.

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Zamknij
pixel