Jakie buty założyć na wiosenną wyprawę w góry 2021?

2021-03-17
Jakie buty założyć na wiosenną wyprawę w góry 2021?

Wiosna to czas, kiedy wielu z nas kładzie duży nacisk na aktywność fizyczną i ruch na świeżym powietrzu. Bardzo przyjemnym sposobem na letni, aktywny wypoczynek są piesze wycieczki, zwłaszcza takie, którym towarzyszą przyjemne okoliczności przyrody. Nie powinno zatem dziwić, że wraz z topniejącym śniegiem i rosnącą temperaturą coraz więcej Polaków wyrusza na górskie szlaki. Decydując się na taką wyprawę, należy pamiętać o dostosowanej do warunków atmosferycznych odzieży oraz właściwym obuwiu.

Podczas górskich wędrówek możemy spotkać się z bardzo zmiennymi warunkami. Nawet w okresie wiosennym w wyższych partiach gór nie powinny dziwić zaśnieżone szlaki. Niżej natomiast może przywitać nas słoneczna pogoda i wysoka temperatura. Ścieżki mogą być suche albo mokre i błotniste na skutek roztopów, deszczy lub przepływających nieopodal szlaku strumieni. W takim miejscu nie trudno o groźny w skutkach wypadek. Ryzyko wynika też ze stąpania po nierównym podłożu. Właśnie dlatego tak bardzo istotne są buty ochronne, które podczas pieszej wędrówki zagwarantują maksymalne bezpieczeństwo.

Na co zwracać uwagę, wybierając buty ochronne?

Obuwie przeznaczone na górskie szlaki powinno podczas wędrówki gwarantować komfort i wygodę. Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego zostało wykonane materiału, a także na to, jak zostało wyprofilowane. W niektórych przypadkach zdecydowanie lepiej sprawdzą się lekkie i przewiewne buty, kiedy indziej obuwie bardziej zabudowane i cieplejsze. Jeśli planujemy wypad w wyższe partie gór, obuwie z pewnością powinno zapewniać doskonałą ochronę termiczną. Obecność wodoodpornej membrany warto uzależnić od pogody oraz od tego, w jaki wybieramy się rejon. Jeżeli istnieje ryzyko przemoczenia obuwia, lepiej jest wybrać buty dobrze chroniące przed wilgocią. Jeśli natomiast decydujemy się na spacer w niższych partiach gór i towarzyszy nam przyjemna, letnia pogoda, to można zrezygnować z obuwia z membraną na rzecz takiego, które gwarantuje lepszą wentylację stopy.

Na górskim szlaku ważna jest też podeszwa, która powinna zapewniać stabilność i ograniczać ryzyko poślizgu na oblodzonej lub wilgotnej nawierzchni. Należy dostosować ją do rodzaju trasy. Na mniej wymagającym szklaku warto postawić na elastyczną podeszwę z mniejszym bieżnikiem. Jednak tam, gdzie dobra przyczepność jest wyjątkowo ważna, górskie buty ochronne powinny mieć większy bieżnik i twardą podeszwę.

Wysokość cholewki również zależy od rejonu, w który wyrusza piechur. Wysoka cholewka lepiej chroni nogę przed zimnem oraz wsypującym się do buta śniegiem. Dlatego taki rodzaj obuwia dobrze sprawdzi się w wyższych partiach gór. Będzie też najodpowiedniejszy dla osób niewprawionych w wędrowanie po górskich szlakach i zapewni stabilizację stawu skokowego. Przy wyprawach w niższe partie gór i wycieczkach po niewymagających trasach można wybrać niskie i lekkie obuwie, np. gwarantujące wygodę półbuty.

Jakie obuwie w wysokie góry?

W wysokich partiach gór trzeba zwrócić szczególną uwagę na ochronę stopy przed zimnem oraz wilgocią. Pamiętajmy, że nawet w maju, czy czerwcu możemy się tam natknąć na zalegający śnieg, co nie tylko utrudni wędrówkę, ale narazi też stopę na wyziębienie i przemoczenie. Dlatego warto postawić na obuwie, które zostało wykonane z odpowiednich materiałów. Przykładem mogą być trzewiki ochronne 9-023 O2 Cl FO SRC. Wykonane z wysokiej jakości wodoodpornej skóry dobrze chronią stopę przed wilgocią. Zabezpieczają też przed zimnem, a dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu i formowanej anatomicznie wyściółce zapewniają komfort podczas chodzenia. Ich dużą zaletą jest to, że zostały zaprojektowane w taki sposób, który gwarantuje doskonałą amortyzację stopy w części piętowej. Dodatkowym atutem jest antypoślizgowa podeszwa z bieżnikiem, która zapewnia podczas wędrówki na górskich, często mokrych, błotnistych i zaśnieżonych szlakach lepszą przyczepność.

Trzewiki ochronne 9-023 O2 CI FO SRC

Doskonały wybór w niższe partie gór

Jednak wędrówka po górach nie zawsze musi być tak wymagająca. Czasem wiosenna wyprawa przypomina bardziej niedzielny spacer z lekkimi podejściami i delikatnymi spadkami. W takim terenie można postawić na lżejsze, a przez to zdecydowanie bardziej przewiewne, ale też zapewniające większy komfort podczas marszu obuwie. Doskonałym wyborem mogą okazać się półbuty, a niekiedy nawet ochronne sandały. Jako przykład warto podać półbuty ochronne EXO L OB SRC. Tym, co je wyróżnia, są wysokiej jakości materiały, w tym podszewka z dzianiny dystansowej umożliwiającej swobodne oddychanie stopy. Zaletą jest też wymienna i formowana anatomicznie wyściółka. Bezpieczeństwo na szlaku gwarantuje antypoślizgowy protektor, a amortyzację stopy właściwie zaprojektowana podeszwa.

Decydując się podczas górskich wypraw na sandały, należy postawić na odpowiedni model. Dobrze sprawdzą się sandały NEO z zabudowaną piętą i palcami. W tym przypadku również mamy do czynienia z podszewką z dzianiny dystansowej. Wymienna wyściółka umożliwia dłuższe użytkowanie obuwia. Zaletą jest doskonała amortyzacja stopy i antypoślizgowa podeszwa. Opisany model jest wyjątkowo przewiewny, dzięki czemu sprawdzi się nawet w bardzo ciepłe dni na szlaku.

Sandały ochronne NEO L OB FO E SRC

Obuwie na górskie wyprawy powinno być dostosowane do panujących na trasie warunków oraz aury. Wybierając buty, należy pamiętać również o tym, że w górach pogoda bywa bardzo zmienna i nieprzewidywalna. Na szlaku ważna jest przyczepność podeszwy i wygoda użytkownika. Dlatego nie bez znaczenia jest odpowiednio wyprofilowane obuwie, które zapewni komfort zarówno na krótkich, jak i na dłuższych dystansach.

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Zamknij
pixel