Jakie buty wybrać do prac monterskich?

Montowanie różnych konstrukcji, to praca wykonywana zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Monterzy mogą więc napotkać różne warunki, które czasami są trudne, a nawet ekstremalne. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie przepisów BHP i stosowanie odpowiedniej odzieży oraz obuwia ochronnego. Wybór odpowiedniego obuwia zależy od wielu czynników. Obuwie ochronne pełni też wiele funkcji. Jakie więc buty do prac monterskich wybrać?
Dlaczego odpowiednie buty są tak ważne?
Prace monterskie odbywają się w różnych warunkach. Mogą to być prace w środku budynku lub na zewnątrz, a często są to prace wykonywane na wysokości. Warunki takich prac również mogą być różne – we wnętrzu może panować wilgoć, mogą być śliskie powierzchnie czy ryzyko kontaktu z substancjami chemicznymi, a na zewnątrz trzeba liczyć się z różnymi warunkami pogodowymi. Obuwie ochronne zapewnia komfort pracy w każdych warunkach, chroniąc nie tylko stopy przed zranieniem czy kontaktem z niebezpiecznymi substancjami, ale także zabezpieczając przed poślizgnięciem i zapewniając stabilność na każdej powierzchni. Wybierając buty ochronne, należy mieć na uwadze przede wszystkim wykonywany zawód i warunki, jakie trafiają się w tej sytuacji najczęściej. Dobrze też wybrać buty od znanego i sprawdzonego producenta, który gwarantuje wysoką jakość wykonania, dzięki czemu buty bhp będą naprawdę chronić i przetrwają dłuższy czas. Przed zakupem butów najlepiej zmierzyć długość stopy. Obuwie ochronne musi być bowiem idealnie dobrane do stóp. Sam rozmiar to więc za mało.
Rodzaje obuwia ochronnego
Obuwie ochronne można podzielić m.in. ze względu na budowę. Pod tym względem wyróżniamy więc półbuty, trzewiki, sandały oraz buty z cholewami do kolan. Jednak podstawowymi rodzajami obuwia ochronnego są te podzielone pod względem: ochrony oraz warunków stosowania. Pod względem ochrony, buty dzielą się na bezpieczne, ochronne oraz zawodowe. Bezpieczne oznaczane są symbolem „S” i posiadają podnosek wytrzymujący siłę nacisku równą 200J, a nawet więcej. Są też odporne na ściskanie z siłą nie mniejszą niż 15kN. Ten typ obuwia idealnie nadaje się do pracy w warunkach grożących zmiażdżeniem stopy. Obuwie ochronne, oznaczane symbolem „P”, to buty, które posiadają podnoski wytrzymujące uderzenie z energią około 100J. Chronią też przed ściśnięciem z siłą 10kN. Zawodowe obuwie natomiast ma oznaczenie „O” i posiada cechy ochronne obuwia roboczego, ale nie ma podnoska. Może być więc używane tylko tam, gdzie nie ma ryzyka zmiażdżenia stopy. Takie obuwie określane jest zwykle po prostu jako obuwie robocze. Ze względu zaś na warunki użytkowania, wyróżniamy buty chroniące przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi, przed temperaturami, prądem, czynnikami atmosferycznymi, buty do pracy w miejscu z zagrożeniem wybuchu czy buty antystatyczne. Buty najlepiej dobrać do swoich potrzeb kierując się specjalnymi oznaczeniami, którymi oznaczone są ich specyficzne właściwości:
- SB – buty zapewniające podstawowe bezpieczeństwo, podnosek wytrzymały na uderzenia o energii 200J i ucisk z siłą 15 kN;
- S1 – buty z zamkniętym obszarem pięty, właściwościami antyelektrostatycznymi oraz absorpcją energii w pięcie;
- S2 – buty z cechami S1 plus oprócz tego odporne na przepuszczalność oraz absorpcję wody;
- S3 – buty z cechami S2 oraz odpornością podeszwy na przebicie i grubym urzeźbieniem podeszwy.
Prace monterskie na wysokościach - jak wybrać odpowiednie buty?
Praca na wysokościach wymaga najpierw dostania się na górę, najczęściej po metalowej lub drewnianej drabinie. Następnie monter musi umieć swobodnie poruszać się po miejscu na wysokości, a miejsce to może być bardzo zróżnicowane. Obuwie należy dobrać zależnie od warunków panujących już na wysokości. Trzeba przede wszystkim zadbać o ochronę przed upadkiem z wysokości. Buty powinny więc być antypoślizgowe i zapewniać stabilność, zwłaszcza jeśli powierzchnia jest nierówna. Zależnie od panujących warunków, najlepszym wyborem będą buty z oznaczeniami S1, S2 lub S3. Mogą to być półbuty lub trzewiki. Zwykłe robocze obuwie to tutaj stanowczo za mało. Dodatkowo buty monterskie powinny być oddychające, aby stopy się nie pociły. Dzięki temu monterzy będą mogli wykonywać komfortowo swoją pracę. Jako pracodawca musisz pamiętać, że to Ty powinieneś, zgodnie z zasadami BHP, udostępnić swoim pracownikom odzież ochronną w tym buty dla ekipy montażowej. Pamiętaj, że to Ty ponosisz odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracowników i Ty poniesiesz konsekwencje, jeśli wydarzy się coś złego. Profesjonalne obuwie ochronne z różnymi oznaczeniami, również do prac na wysokościach, znajdziesz w sklepie demar24.pl.
Jakiego typu buty do montowania fotowoltaiki?
Fotowoltaika jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, zwłaszcza do nowych domów. Zdarza się jednak, że właściciele rezygnują z dotychczasowych źródeł ogrzewania czy energii elektrycznej na rzecz fotowoltaiki. Panele fotowoltaiczne montowane są najczęściej na dachu. Jest to więc praca na wysokości. W dodatku trzeba mieć na uwadze różne warunki atmosferyczne, zwłaszcza że fotowoltaikę można zakładać nawet zimą. Dodatkowo trzeba pamiętać, że nie wystarczy stać na czubku drabiny, by zamontować panele. Wymaga to wejścia na dach i poruszania się po nim, a przecież coraz częściej dachy pokryte są blacho dachówką, która jest zwyczajnie śliska. Dlatego buty dla montażystów fotowoltaiki powinny być antypoślizgowe i odporne na różne warunki atmosferyczne. Tutaj także najbardziej odpowiednie będą buty monterskie z oznaczeniami od S1 do S3. Demar24.pl oferuje buty BHP z wszystkimi oznaczeniami.
Bezpieczne buty na dach - montaż fotowoltaiki
Przede wszystkim nie obawiaj się wyglądu butów roboczych czy ochronnych. Minęły już czasy, kiedy takie buty były mało stylowe - w Demar24.pl znajdziesz elegancko wyglądające buty robocze z metalowym noskiem czy ochronne, zarówno półbuty, trzewiki, jak i buty z wysokimi cholewami. Pora więc zadbać o bezpieczeństwo pracy swojej ekipy.