Jakie buty do survivalu i bushcraftu?

2020-12-17
Jakie buty do survivalu i bushcraftu?

Survival i bushcraft cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Dostarczają emocji i pozwalają na kontakt z naturą, którego tak brakuje nam we współczesnym świecie. Dla wielu osób stanowią też wyzwanie i pozwalają na sprawdzenie siebie w trudnych warunkach. Są powrotem do umiejętności, którymi na co dzień, żyjąc pośród dzikiej natury, musieli wykazywać się nasi przodkowie. A w przypadku bushcraftu powrotem do korzeni. Czym różnią się obie aktywności i jak zacząć przygodę z nimi? 

W dużym skrócie można powiedzieć, że bushcraft jest bardziej restrykcyjną wersją survivalu. Takie stwierdzenie daje ogólny pogląd na oba pojęcia, choć jest ogromnym uproszczeniem, bo o ile w survivalu chodzi o to, żeby przetrwać w dzikim terenie i bezpiecznie się z niego wydostać, to celem bushcraftu jest jak najdłuższe pozostanie w takich warunkach, życie w zgodzie z naturą i czerpanie z tego przyjemności. Uczestnicy survivalowych wypraw chętnie korzystają dostępnych na rynku nowoczesnych rozwiązań sprzętowych, takich jak kompasy, czy namioty. Entuzjaści bushcraftu ograniczają się to tego, co może im zaoferować natura. Niezależnie od różnic zarówno jedna, jak i druga aktywność wymaga odpowiedniego przygotowania.

Właściwości obuwia ochronnego dla survivalowców 

Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia osoby uczestniczącej w survivalu jest obuwie dostosowane do warunków panujących na takich wyprawach. Buty ochronne powinny zabezpieczać stopę przed chłodem oraz wilgocią i umożliwiać wędrówkę po trudnym terenie. Niezwykle ważna jest właściwa stabilizacja nogi oraz ochrona przed skręceniem kostki podczas stąpania po nierównym podłożu. Jeżeli elementem wyprawy będzie przedzieranie się przez leśną gęstwinę, warto wybrać obuwie bhp, które ochroni zarówno stopę, jak i łydkę. Jego cholewka powinna zabezpieczyć nogę przed zadrapaniami, a w zimie przed chłodem. Przykładem dobrego obuwia ochronnego są takie modele jak Defender oraz Trek M6 BW.

Niezwykle istotne jest zarówno to, z czego wykonano wierzchnią warstwę obuwia, jak i to, jakie membrany zastosowano do ochrony przed wilgocią. Warto pamiętać, że podczas takich wypraw buty mogą ulec przemoczeniu nie tylko na skutek niesprzyjających warunków pogodowych, ale również w wyniku stąpania po wilgotnej ściółce i zalegających na niej liściach. Dobrze przygotowany survivalowiec powinien więc wybrać obuwie wodoodporne. Powinien też zwrócić uwagę na rodzaj podeszwy oraz komfort podczas noszenia obuwia na długich trasach w niesprzyjającym terenie.

Buty ochronne na wyprawę po trudnym terenie 

Do poruszania się po trudnym terenie, takim jak góry, lasy, czy obszary podmokłe nie wystarczą klasyczne buty rekreacyjne. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się profesjonalne buty ochronne, takie jak na przykład obuwie myśliwskie albo niektóre obuwie robocze. Przy ich wyborze należy zwracać uwagę między innymi na to, czy mają odpowiednią podeszwę. Przy poruszaniu się po śliskiej i nierównej powierzchni ważny jest kształt i głębokość bieżnika. Jego zadaniem będzie ochrona stopy przed urazami, ale i odprowadzanie wody oraz błota spod buta.

Bardzo ważny jest również rodzaj materiału, z którego wykonano cholewkę. Zazwyczaj jest to wysokiej jakości wodoodporna skóra. Często łączy się ją z innymi materiałami o doskonałych właściwościach na przykład materiałem Cordura. Jego zaletą jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, takie jak przebicie, rozdarcie czy ścieranie. Dodatkowo w obuwiu ochronnym często stosuje się wodoszczelne membrany, dzięki którym nawet po przemoczeniu skóry, (która przecież nie jest całkowicie wodoszczelna) stopa nadal pozostaje sucha. O doskonałych właściwościach termoizolacyjnych możemy natomiast mówić w przypadku obuwia ochronnego, w którym zastosowano Thinsulate. To rodzaj materiału ocieplającego, wykorzystanego między innymi w butach Tirol Deluxe.

Dobrej jakości buty do survivalu i bushcraftu zapewniają bezpieczeństwo i wygodę. Warto szukać ich w profesjonalnych sklepach ze specjalistycznym obuwiem.

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Zamknij
pixel