Jakie buty dla tirowców — obuwie na długie trasy

2022-11-28
Jakie buty dla tirowców — obuwie na długie trasy

Jeśli wydaje Ci się, że jazda ciężarówką to tylko wygodne siedzenie za kierownicą, nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz. To ciężka i odpowiedzialna praca, również w różnych warunkach. Jeśli jesteś kierowcą TIR-a, powinieneś zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo w trasie.

Jazda ciężarówką to nie tylko długie godziny w trasie. Dlatego przed wyjazdem powinieneś pomyśleć zarówno o prowiancie, jak i o odpowiednim stroju i obuwiu. Wszystko to jest ważne dla komfortu i bezpieczeństwa Twojej pracy. Z tego artykułu dowiesz się, jakie wygodne buty robocze do jazdy TIR-em będą dla Ciebie najlepsze.

Jak poprzez dobranie odpowiednich butów można poprawić komfort podczas jazdy?

To zależy od rodzaju wykonywanej pracy, a więc, czy jest to przewóz lżejszych, czy cięższych towarów. W przypadku przewozu lżejszych towarów buty do pracy nie są niezbędne, ale już w przypadku cięższych towarów konieczne są buty męskie chroniące przed zmiażdżeniem stopy. Musisz bowiem zdawać sobie sprawę, że praca kierowcy nie polega na samej jeździe ciężarówką, ale także na załadunku i rozładunku towarów, a także na wykonywaniu czynności związanych z obsługą samochodu.

Jakie buty dla kierowcy zawodowego będą najlepsze?

Może się zdarzyć, że w drodze będziesz musiał zmienić olej albo coś naprawić. To wszystko trzeba brać pod uwagę, aby wybrać odpowiednie buty do pracy, które zapewnią komfort w każdej sytuacji. Dobór odpowiednich butów zabezpieczy przed skutkami ewentualnego upadku czegoś na stopę, a także przed warunkami atmosferycznymi. Odpowiednie buty robocze męskie do jazdy powinny też być dopasowane do pory roku, aby stopy nie przegrzały się latem i nie marzły zimą. Na zimę niezbędne są też buty antypoślizgowe w razie konieczności wyjścia z samochodu na śliskiej jezdni w celu np. jakiejś naprawy.

Półbuty REST DX C

Długie trasy w tirze — Czym się kierować przy wyborze butów?

Przy wyborze butów na trasy należy kierować się przede wszystkim tym, jakiego typu towary się przewozi i jakie czynności ma do wykonania przed ruszeniem w trasę, w czasie oraz po dojechaniu na miejsce. Jeśli musisz często przekładać palety z towarem, wydawać towar i przyjmować, najlepiej wybrać buty z podnoskiem, określane też mianem butów roboczych z blachą. Wybierając takie buty, trzeba wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonany jest podnosek. Może on być metalowy lub kompozytowy. Oba rodzaje spełniają normy wymagane dla obuwia ochronnego i chronią przed ściśnięciem czy zgnieceniem.

Kompozytowy podnosek jest nieco lżejszy niż metalowy. Nie jest to duża różnica, jednak podczas wielogodzinnej podróży, różnicę w komforcie pracy, zrobi nawet kilka gramów. Buty robocze z podnoskiem kompozytowym to znacznie lepszy wybór dla kierowcy transportującego ciężkie towary. Rodzaj towarów także jest ważny. Mimo że towary zawsze są przewożone w odpowiednich kontenerach i zabezpieczone, to czasem może zdarzyć się coś nieprzewidzianego. Przewożąc na przykład substancje chemiczne, warto mieć buty chroniące przed czynnikami chemicznymi w razie niespodziewanego wycieku. Zaś w przypadku towarów łatwopalnych należy mieć buty ognioodporne w razie, gdyby doszło do nagłego pożaru.

Trzewiki ochronne GLOSS UP L WINTER O2 SRC

Buty robocze dla kierowcy ciężarówki a pora roku

Warto, żeby kierowca ciężarówki miał też wygodne buty dopasowane do pory roku. Przez większość roku kierowca powinien mieć półbuty męskie, które osłaniają całe stopy, dając zarówno ochronę przed niebezpiecznymi czynnikami, jak i komfort cieplny. Latem zaś niezbędne są buty lekkie i pozwalające stopom oddychać oraz odprowadzać wilgoć. Na lato można więc wybrać sandały robocze. Każde buty powinny mieć podnosek. Na zimę zaś należy wybrać cieplejsze buty z podeszwą antypoślizgową, np. trzewiki ochronne.

Oczywiście wybierając wygodne buty do jeżdżenia ciężarówką, należy mieć na uwadze także komfort samej jazdy. Prowadząc samochód, używasz stóp, którymi naciskasz pedały gazu czy hamulca. Musisz mieć odpowiednie wyczucie, a także czuć się przez cały czas wygodnie. Do samej jazdy mogą wystarczyć nawet zwykłe sportowe buty męskie, ale przy sobie należy mieć wtedy męskie buty robocze na zmianę w razie konieczności naprawy pojazdu czy pracy przy towarach.

Nieco inaczej jeszcze sprawa ma się w przypadku, kiedy jesteś kurierem i dostarczasz paczki albo jesteś dostawcą towarów do sklepów. Wtedy masz też kontakt z ludźmi, więc Twój wygląd staje się również istotny. Na szczęście nie musisz dla dobrego wyglądu rezygnować z odpowiednich butów roboczych czy ochronnych. Obecnie nie są już ciężkie i toporne. Przeciwnie – nie różnią się wyglądem od normalnych sportowych butów. Warto więc w nie zainwestować, aby każda wielogodzinna trasa w ciężarówce była nie tylko komfortowa, ale i bezpieczna. Musisz bowiem pamiętać nie tylko o swoim bezpieczeństwie, ale także o tym, że musisz w całości i na czas dostarczyć towary w wyznaczone miejsce. A dodatkowo mieć na uwadze, że za każde nieprzewidziane zdarzenie, które skończy się jakimikolwiek szkodami, odpowiedzialność poniesie Twój pracodawca, a Ty możesz stracić swoją pracę.

pixel