Jakie buty dla drogowców?

2020-10-29
Jakie buty dla drogowców?

Praca w trudnych warunkach wymaga zastosowania środków ochrony indywidualnej, które zagwarantują bezpieczeństwo pracowników. Do takich bez wątpienia należy zaliczyć odzież i obuwie ochronne, a do osób wykonujących pracę niosą ze sobą wiele zagrożeń, drogowców. W przypadku pracowników zajmujących się układaniem nowej nawierzchni na drogach szczególną uwagę należy poświęcić wyborowi właściwego obuwia. To pozwoli na ograniczenie ryzyka uszkodzenia ciała, jakie zachodzi podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

Buty ochronne dla drogowców mogą się różnić od większości obuwia roboczego, jakie dostępne jest na rynku. Istotny jest tutaj wybór modeli o odpowiednich parametrach, które zagwarantują właściwą ochronę. Wśród nich warto wymienić ochronę stopy przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem gorącej nawierzchni.

Kategorie obuwia ochronnego 

Warto zwrócić uwagę, że profesjonalne buty dla pracowników dostępne są w różnych kategoriach obuwia. Z powodzeniem można zaopatrzyć się w sandały robocze, zimowe buty ochronne albo lekkie obuwie przeznaczone do pracy w trudnych warunkach. Jednak nie każde z nich będą odpowiednie dla drogowców. W pracy, gdzie zachodzi kontakt z gorącą nawierzchnią oraz szkodliwymi substancjami zdecydowanie najlepiej sprawdzają się trzewiki i półbuty ochronne.

Ochrona przed urazami 

W pracy drogowca, podobnie jak w wielu innych miejscach, gdzie wykonywane są roboty w trudnych warunkach, może zachodzić ryzyko mechanicznego uszkodzenia stopy. Takie zagrożenie powstaje najczęściej przy uderzeniu w twardy element albo pod naciskiem ciężkiego przedmiotu. Odpowiednia konstrukcja buta ma chronić przed niebezpiecznymi sytuacjami i gwarantować właściwą ochronę. Dlatego niektóre buty ochronne mają specjalne zabezpieczenia palców i przodu stopy poprzez zastosowanie podnoska. Jest to umieszczony w bucie element wykonany z metalu (stal albo aluminium) albo z kompozytu. Takie obuwie zgodnie z obowiązującymi normami jest oznaczane przez specjalistów symbolem P (chroni przed siłą 10N i energią 100J) albo S (zabezpieczenie przed działaniem siły 15N i energią 200J).

Bezpieczna podeszwa 

Ponieważ największe zagrożenia dla drogowców mogą wynikać z uszkodzenia spodu obuwia, warto zadbać o jego odpowiednią podeszwę. Ta powinna być przede wszystkim odporna na działanie wysokich temperatur i gwarantować bezpieczeństwo przy kontakcie z gorącym podłożem. Na podobne parametry powinni zwracać uwagę spawacze. Obuwie, które ochroni stopę w takich warunkach, oznacza się symbolem HRO. Jako przykład można tu podać trzewiki ochronne Gloss Up 2 Winter. Ich zaletą jest też odpowiednia izolacja termiczna, która umożliwia pracę przy mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Na co jeszcze powinni zwracać uwagę drogowcy, wybierając buty ochronne odpowiednie do pracy w trudnych warunkach? Przede wszystkim na ochronę stopy przed uszkodzeniem na skutek nadepnięcia na ostry przedmiot. W tym przypadku odpowiednim zabezpieczeniem będzie wkładka antyprzebiciowa. Ochronę stopy przed wilgocią zapewni natomiast wodoodporna skóra, a odpowiednią wentylację stopy wysokiej jakości wyściółka buta. Warto też zwrócić uwagę na to, by obuwie chroniło przy kontakcie z niebezpiecznymi substancjami, takimi jak oleje, benzyna i rozpuszczalniki organiczne.

Buty ochronne dla drogowców są jednym z najważniejszych środków ochrony dla tej grypy zawodowej. Przy pracy polegającej na układaniu masy bitumicznej powstaje wiele zagrożeń, które nie powinny być lekceważone.

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Akceptuję
pixel