Jakie buty dla dekarzy?

2022-04-21
Jakie buty dla dekarzy?

Nie trzeba wyjaśniać, że zawód dekarza jest bardzo niebezpieczny. Osoba, która się tym zajmuje, musi wykonywać swoją pracę na wysokościach, często podczas złych warunków atmosferycznych. Dlatego dobór odpowiedniego obuwia jest kluczowy. Co da Ci wybór odpowiedniego obuwia? Spowoduje to, że poczujesz się pewnie i komfortowo podczas wykonywanej pracy. Chodzenie po dachu samo w sobie jest niebezpieczne- jesteś narażony na różnego rodzaju potknięcia czy upadki. Chcąc takie ryzyko zminimalizować, należy znaleźć odpowiednie buty dekarskie.

Buty do chodzenia po dachu muszą być specjalnie dobrane do wykonywanej pracy. Buty sportowe, sandały czy zwykle klapki nigdy nie zdadzą egzaminu przy pracach na wysokościach. Odpowiedni wybór obuwia zapewnia Ci bezpieczeństwo i komfort podczas pracy. Jest to bardzo ważne, aby czuć się pewnie, wykonywając powierzone zadanie. Na rynku jest sklep Demar24, dzięki któremu wybór obuwia roboczego dla dekarzy nie będzie żadnym wyzwaniem. Warto zasięgnąć pomocy osób, które znają się na specyfikacjach butów roboczych, dzięki czemu Specjaliści są stanie Ci doradzić i pomóc w wyborze odpowiedniej pary obuwia.

Praca na dachu i wysokościach - zasady BHP

Osoby pracujące na wysokościach muszą sobie zdawać sprawę z ryzyka, jakie niesie za sobą ta praca. Narażeni są oni na ogromne problemy zdrowotne, a nawet na utratę życia. Statystyki jasno pokazują, że śmiertelność podczas prac na dachach i wysokościach zdarza się niestety bardzo często.

Wszyscy, którzy wykonują powyższe zadania, muszą dbać o swoje bezpieczeństwo; kierując się zasadami bezpiecznej i higienicznej pracy, zmniejszasz ryzyko wypadków. Warto zaznaczyć, że to pracodawca ma za zadanie tak przygotować miejsce do pracy, aby spełniało wszystkie wymogi. Dodatkowo powinien przeszkolić pracowników z zakresu BHP. Najważniejsze zasady określają, że:

  • Praca na dachach może być wykonywana tylko podczas dobrej pogody
  • Wszystkie materiały potrzebne do pracy powinny być przetransportowywane w pojemnikach do tego przystosowanych
  • Należy zabezpieczyć narzędzia na dachu, tak aby wykluczyć ich zsunięcie

Dodatkowo szczegółowo powinny zostać omówione zasady dotyczące sposobu pracy. Dokładnie chodzi tutaj o wejście na dach i zejście z niego, sposób dostarczania materiałów, umiejętność stosowania środków ochrony indywidualnej oraz zbiorowej. Takie jasno ustalone zasady ułatwią pracę oraz rozwieją niejasności wśród pracowników. Szczególnie pracodawcy powinno zależeć na tym, aby praca przebiegała bez różnego rodzaju niepowodzeń.

Półbuty ochronne R- FLOW B S1 półbuty ochronne męskie

Jeżeli chodzi o wyżej wymienione środki ochrony, należy wyróżnić dwa rodzaje takich środków. Środki ochrony zbiorowej powinny być zapewnione przez pracodawcę. Należą do nich przede wszystkim rusztowania, siatki ochronne, siatki bezpieczeństwa, balustrady. Takie zastosowania mają na celu zmniejszenie występowania upadków pracowników. Natomiast środki ochrony indywidualnej stosuje się, kiedy środki ochrony zbiorowej nie wystarczają. Ochrona indywidualna to stosowanie zastosowań takich, jak: hełmy ochronne, buty dekarskie, szelki bezpieczeństwa.

Dodatkowo zabrania się wykonywać pracę na dachach i wysokościach podczas gęstej mgły, opadów śniegu czy deszczu, w trakcie trwania burzy, podczas silnego wiatru, który przekracza prędkość 10m/s oraz przy zmroku i złym oświetleniu. Takie warunki atmosferyczne nie sprzyjają pracy na dachach ani na wysokościach. Łatwo wtedy o wypadki i urazy, co niepotrzebnie skomplikuje przebieg pracy.

Niestety bardzo często pracownicy, jak i sam pracodawca nie dostosowują się do zasad BHP. Jest to bardzo źle i nierozsądne zachowanie, ponieważ można w taki sposób doprowadzić do katastrofalnych w skutkach wypadków, które zagrożą zdrowiu, a nawet życiu osoby nieuważnej. Każde nieodpowiedzialne zachowanie powinno zostać zgłoszone do odpowiedniej instytucji. Dzięki temu możesz chociaż w pewny sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia wypadku na danej budowie.

Półbuty ochronne GRAFFIT SB FO E SRC

Jakie buty do chodzenia po dachu?

Buty dla dekarzy przede wszystkim powinny być dostosowane do ciężkich warunków atmosferycznych. Praca dekarza nie zawsze wykonywana jest w ciepłe dni. Niekiedy po ulewnym opadzie deszczu lub śniegu brygada dekarzy musi rozpocząć pracę, dlatego ważne jest dobranie odpowiednich butów. Podeszwa buta musi być przede wszystkim antypoślizgowa, ponieważ w trakcie opadów powierzchnia będzie po prostu mokra.

Dodatkowo w okresie jesienno-zimowym dach pokryty jest śliskim nalotem, wtedy dobra przyczepność jest bardzo ważna. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko wystąpienia różnego rodzaju upadków czy ześlizgnięcia. Buty do chodzenia po dachu muszą być wyposażone w solidną podeszwę (dobrym wyborem jest podeszwa kauczukowa). Jest idealna do pracy na wysokościach, ponieważ jest elastyczna i zachowuje dobrą przyczepność na mokrej powierzchni. Przy wyborze obuwia bhp nie powinieneś szczególnie długo zastanawiać się nad ich estetyką ani ceną. Zazwyczaj buty dla dekarzy nie należą do najładniejszego obuwia, te kwestie w ogóle nie powinny Cię interesować. Natomiast ceny dobrych butów zazwyczaj są dość wysokie. Nie oszczędzaj na nich, ponieważ dzięki nim Twoje zdrowie i życie jest chronione.

Kolejnym sprawdzonym materiałem dla obuwia roboczego stosowanego na dachach jest but gumowy i PCV. Wysoka i gruba podeszwa sprawi, że Twoja przyczepność znacznie się poprawi. Dodatkowo takie buty są łatwe w utrzymaniu czystości i posłużą Ci bardzo długo. Dobrym pomysłem będzie dobór odpowiednich butów roboczych lekkich. W czasie lata warto postawić na buty, które posiadają dobrą wentylację, dzięki czemu Twoja stopa nie jest narażona na nadmierne pocenie. Natomiast w czasie jesienno-zimowym buty powinny być wyposażone w funkcję nieprzemakalności.

Półbuty ochronne SOLO L S3 SRC

Najlepsze buty antypoślizgowe

Buty dla dekarzy, jak już podkreśliliśmy wyżej, muszą być przede wszystkim antypoślizgowe. To znacząco zwiększa się komfort pracy. Pracownik czuje się pewnie i stabilnie na powierzchni. Takie sytuacje zmniejszają ryzyko wystąpienia niechcianych upadków oraz wypadków. Należy pamiętać, że każde potknięcie na dachu, czy innej wysokości może skończyć się dużym problemem. Buty dekarskie powinny być praktyczne i Twojego rozmiaru, aby zapobiegać otarciu oraz zapewniające odpowiednią przewiewność. Buty dla dekarzy to część stroju, która jest podstawowym elementem wyposażenia dla każdego pracownika. Najlepiej wybierać obuwie, które posiada certyfikat oraz gwarancję jakości. Dodatkowo warto wybierać buty, które nie są za ciężkie, to również poprawi jakość wykonywanej pracy. Czy już wiesz, jakie buty wybierzesz dla siebie?

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Zamknij
pixel