Jak zapobiegać wypadkom przy pracy?

2019-05-28
Jak zapobiegać wypadkom przy pracy?

Wypadki przy pracy to niestety powszechny i częsty problem - na szczęście najczęściej kończą się niewielkimi szkodami. Zapobieganie im to jeden z najważniejszych obowiązków zarówno pracodawcy, jak i osób zatrudnionych w zakładzie czy na budowie. O czym warto pamiętać, żeby ograniczyć ilość nieszczęśliwych wypadków podczas wykonywania zawodowych obowiązków i szczęśliwie zakończyć dzień pracy? O tym w dzisiejszym wpisie.

Formalności, o których powinien pamiętać pracodawca

Największa odpowiedzialność dotycząca bezpieczeństwa, spoczywa po stronie pracodawcy. To on powinien w taki sposób przygotować miejsce pracy i przeszkolić pracowników, żeby zminimalizować ryzyko nieszczęśliwych wypadków. Do jego najważniejszych zadań należy wprowadzenie wyraźnego regulaminu BHP oraz zasad bezpieczeństwa pracy na danych stanowiskach. Zatrudniając nowe osoby, powinien przede wszystkim przeszkolić nowe osoby w temacie obowiązków i technik pracy, które nie będą generowały zagrożenia. Ważne jest potwierdzenie przyjęcia regulaminu do wiadomości, a także regularne kontrolowanie wiedzy pracowników w zakresie bezpieczeństwa. Pracodawca powinien także odpowiednio dostosowywać stanowiska pracy, stosując nowe technologie, dostosowane do najwyższych standardów bezpieczeństwa. W tej kwestii liczy się nie tylko wyposażenie pracowników na przykład w słuchawki ochronne, ale także eliminacja czynników szkodliwych poprzez wymianę maszyn czy ich umiejscowienie w strefie oddalonej od miejsca pracy.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest odpowiednie oznakowanie miejsc szczególnie niebezpiecznych oraz takich, w których łatwo o nieszczęśliwy wypadek. Taśmy wyznaczające strefy ruchu czy tabliczki wpływają na świadomość pracowników i minimalizują zagrożenia.

Środki ochrony osobistej

Kolejnym, równie ważnym czynnikiem fizycznym, który wpływa na bezpieczeństwo pracowników w zakładzie pracy jest stosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej i butów ochronnych bądź roboczych oraz różnego rodzaju środków ochrony osobistej, takich jak gogle, kaski, rękawice czy maski. To one chronią przed działaniem czynników, które trudno wyeliminować ze względu na charakter pracy (na przykład kontakt z niebezpiecznymi substancjami czy mocne zabrudzenie).

PÓŁBUTY OCHRONNE SOLO S3 SRC

Obuwie BHP powinno być przede wszystkim dostosowane do warunków pracy. Warto je dobrać, biorąc pod uwagę poziom zagrożeń oraz jego rodzaje. Na przykład buty robocze z metalowym noskiem przydadzą się na budowie, a obuwie robocze z antypoślizgową podeszwą - w fabryce, gdzie podłoga jest gładka i śliska. Przy okazji należy też zwrócić uwagę na dopasowanie obuwia do warunków atmosferycznych. Buty robocze lekkie będą odpowiednie na lato, podczas gdy śniegowce ochronne polecane są do pracy na zewnątrz w zimowe dni. Inwestując w swoje zdrowie i bezpieczeństwo, warto wybrać obuwie dobrej jakości - takie, w których stosuje się najnowsze rozwiązania technologiczne. Innowacyjne i ultrakomfortowe modele obuwia roboczego znajdziesz w naszym sklepie.

 

TRZEWIKI OCHRONNE GLOSS UP WINTER S3 CI SRC

 

Bezpieczeństwo i przeciwdziałanie wypadkom w miejscu pracy powinno być wspólnym działaniem pracodawcy oraz osób zatrudnionych. Tylko dzięki ustaleniu jasnych, czytelnych zasad BHP oraz stosowaniu się do regulaminu możliwe jest zminimalizowanie ryzyka. Zachowanie ostrożności podczas wykonywania obowiązków ma takie samo znaczenie, jak używanie odpowiedniej odzieży oraz środków ochrony osobistej, w tym masek, rękawic czy butów BHP.

PÓŁBUTY OCHRONNE 9-084B S1 SRC

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Akceptuję
pixel