Górskie wspinaczki tylko w odpowiednim obuwiu trekkingowym!

W pandemicznej rzeczywistości turystyka zagraniczna jest bardzo ograniczona, jednak dostęp do polskich gór, morza i jezior otwiera drzwi do różnych form aktywnego wypoczynku. Jedną z najbardziej wymagających, ale i dających ogromną satysfakcję, jest trekking. Sprawdź, jak się do niego przygotować.
Czy trekking i chodzenie po górach to to samo?
Trekking bywa mylony z wycieczkami w góry, ale te dwie formy aktywności nie są tożsame. Aby wyjście w góry nosiło znamiona trekkingu, konieczne jest zaistnienie trudnych warunków klimatycznych i terenowych. Letni spacer Doliną Kościeliską może być dyskusyjny, jeśli chodzi o zaliczenie go do trekkingu. Co ciekawe, w definicji trekkingu nie ma de facto ani słowa o górach, a “trudny teren” może być rozumiany bardzo różnie. W Polsce nie brakuje świetnych trekkingowych szlaków. Decydując się na wypad w góry, weź pod uwagę możliwości fizyczne swoje i osób towarzyszących i planowany czas trwania wyjazdu. Na weekendowe wypady idealne będą szlaki w Górach Świętokrzyskich, Sudetach i Beskidach. Trekking w Tatrach to nieco większe wyzwanie. Najpopularniejsze tatrzańskie trasy to szlak na Rysy i Giewont. Polskie parki narodowe to alternatywa dla górskich tras. Wśród 23 parków, na uwagę zasługuje Woliński Park Narodowy pełen nietypowych klifów, skąd podziwiać można krajobraz.
Jak przygotować się do trekkingu?
Jednym z warunków, jakie warto spełnić, by czerpać przyjemność z trekkingu, jest dobra kondycja. Wydolność oddechowa jest podstawą, jeśli chcesz wypuścić się w góry. Regularne treningi czy bieganie to optymalny sposób na przygotowanie się do przemierzania wymagających szlaków. Jeśli jednak obawiasz się, czy sprostasz wyboistym trasom, zacznij od prostego trekkingu w dolinach. Równie ważny jest sprzęt, jaki będzie ci towarzyszyć. Obuwie trekkingowe to fundament bezpieczeństwa w górach.
Jakie buty do trekkingu będą najlepsze?
Obuwie trekkingowe zapewnia ochronę stawów i amortyzację. To, jakie buty będą odpowiednie dla ciebie, zależy od warunków, w jakich zamierzasz uprawiać trening i pory roku. Jeśli jednak na tym etapie szukasz uniwersalnego rozwiązania, zdecyduj się na buty ochronne za kostkę. Ważnym kryterium wyboru jest wodoszczelność membran zastosowanych w danym modelu.
Na uwagę zasługują w szczególności trzewiki myśliwskie Wald Pro. Dzięki specjalnej, bezszwowej technologii membranowania skóry, są całkowicie wodoszczelne i gwarantują przejście najbardziej mokrych tras suchą stopą. Pozwalają uniknąć pęcherzy i otarć i zapewnią komfort dla twoich stóp. Innym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, wybierając trzewiki ochronne jest system wiązania sznurowadeł. Im bliżej czubka buta sięga, tym lepiej dostosujesz but do kształtu stopy.
Co, oprócz butów, jest potrzebne do trekkingu?
Obuwie trekkingowe nie jest jedyną kwestią, o którą powinieneś zadbać przed rozpoczęciem wyprawy. Lista niezbędnych rzeczy jest długa. Oprócz butów, zaopatrz się w skarpety do trekkingu. Inną ważną częścią stroju jest bielizna termoaktywna. Zapewnia optymalne odprowadzenie potu i zmniejsza ryzyko przeziębień. Czego jeszcze będziesz potrzebować? Dobrej kurtki przeciwdeszczowej i ciepłej bluzy. Jeśli planujesz wielodniowy trekking i zamierzasz spać pod gołym niebem, konieczny będzie też namiot, porządny śpiwór i czołówka. To, co jeszcze weźmiesz, zależy od indywidualnych preferencji, ale rozsądnie jest założyć, że termos, który utrzyma temperaturę zawartości przez wiele godzin, to również must-have. Przydać ci się może też dobrze wyposażona apteczka, chociaż idealnie, gdybyś nie musiał jej otwierać podczas całej wyprawy. Wszystko, co będzie ci potrzebne na trasie musisz też spakować. Turystyczny plecak dobrej jakości to inwestycja w zdrowe plecy.
Czy każdy może uprawiać trekking?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeśli jednak ogólna kondycja twojego organizmu jest dobra, regularnie ćwiczysz i nie borykasz się z problemami ze strony układu oddechowego, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować swoich sił. Wiek nie ma w tym przypadku dużego znaczenia, a trekking można uprawiać od dziecka. To świetna alternatywa dla weekendów spędzanych przed telewizorem. To też okazja do budowania relacji z dziećmi w outdoorowych warunkach, a dotlenienie organizmu i wzmocnienie odporności są nieocenione dla zdrowia. Kilkudniowy trekking i nocowanie w namiocie będą wspaniałą przygodą nie tylko dla dzieci. Jeśli masz wątpliwości, czy trekking jest dla ciebie, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj podstawowe badania. Obuwie trekkingowe przyda ci się także podczas mniej forsownych czynności i nie jest zarezerwowane dla doświadczonych entuzjastów trekkingu. Takie buty świetnie sprawdzą się na każdym szlaku czy nawet podczas spacerów po lesie, są więc idealne także dla miłośników grzybobrania czy innych eskapad na łonie przyrody.
Główną zaletą trekkingu jest możliwość odkrywania nowych zakątków Polski i świata i wspaniałe wspomnienia, które przywieziesz z wyprawy. Do jego uprawiania, poza odpowiednim ubraniem, nie potrzebujesz drogich urządzeń i specjalistycznego sprzętu. Możesz organizować trekkingowe wyjazdy o każdej porze roku. Miejski zgiełk potrafi być przytłaczający, a wiele godzin spędzanych w biurowych krzesłach odciska piętno na kondycji kręgosłupa i całego organizmu. Trekkingowe wyprawy są zbawienne tak dla ciała, jak i ducha.