Gdzie stosuje się podeszwę Vibram? Jakie są jej właściwości?

2020-03-16
Gdzie stosuje się podeszwę Vibram? Jakie są jej właściwości?

Producenci specjalistycznego obuwia outdoorowego coraz częściej stosują podeszwę Vibram. Co się kryje za tą nazwą i dlaczego warto poznać tę unikalną technologię? Dowiedz się wszystkiego na temat jednej z najpopularniejszych innowacji w świecie górskiego trekkingu.

Co to jest Vibram?

Vibram to włoska firma, która produkuje obuwie, a także podeszwy gumowe, stosowane w butach trekkingowych zarówno dla prawdziwych wyczynowców, jak i miłośników spacerów po niższych partiach gór. Nazwa marki pochodzi od Vitale Bramaniego, alpinisty, który po stracie sześciu towarzyszy wyprawy na Punta Rasica w 1935 roku postanowił wymyślić tworzywo na bazie kauczuku, które nadawałoby się jako surowiec do produkcji butów górskich. Jak na tamte czasy marka specjalizująca się w takim stopniu w technologiach outdoorowych była prawdziwym zjawiskiem.

Jednym z pierwszych nowinek, jakie Vibram wprowadził na rynek, były podeszwy z superprzyczepnej mieszanki, w której znalazła się między innymi guma wulkanizacyjna. Ich pierwszy test odbył się podczas wspinaczki na Piz Badile w 1937 roku. Wykorzystany wówczas bieżnik z kołkami w kształcie krzyża jest charakterystyczny dla obuwia Vibram do dziś. Obecnie przedsiębiorstwo oferuje ponad 100 różnych rodzajów słynnej podeszwy, przeznaczonych na wiele terenów i warunków atmosferycznych.

Czym charakteryzują się podeszwy Vibram?

Podeszwy wyprodukowane przez Vibram cechuje dobra przyczepność do podłoża, doskonała amortyzacja i odporność na ścieranie. Stosowane są w nich różnego rodzaju nowatorskie rozwiązania, takie jak samoczyszczące się kanały, strefy obrotu i powierzchnie antypoślizgowe, które gwarantują zarówno wygodę, jak i bezpieczeństwo. Podeszwy te mogę się różnić stopniem twardości i wieloma innymi cechami (takimi jak kształt i głębokość bieżnika), ponieważ przeznaczone są do użytku na wielu różnych podłożach.

To, co je łączy to brak podatności na odkształcenia, przez co sprawdzają się zarówno w obuwiu ochronnym do pracy, jak i w butach trekkingowych na górskie wędrówki. Nie trzeba być specjalistą, żeby hasło „Vibram” bezwiednie kojarzyć z najwyższą jakością, która gwarantuje powodzenie największych górskich przedsięwzięć.

Buty z podeszwą Vibram - bezpieczeństwo i komfort

To, co w butach marki Vibram istotne to odpowiednia sztywność, która przeciwdziała zginaniu się podeszwy na przykład w trakcie chodzenia po skałach. Jednocześnie buty te, dzięki anatomicznemu formowaniu, są niezwykle wygodne w noszeniu nawet przez wiele godzin. Wystarczy sprawdzić na przykładzie modeli trzewików trekkingowych dostępnych w naszym sklepie. Modele Traper z cholewką ze skóry nubukowej przydadzą się w arsenale każdego miłośnika gór. To, na co warto zwrócić w nic uwagę (poza kultową podeszwą) to membrana paroprzepuszczalna OutDry, która zwiększa komfort użytkownika poprzez odprowadzenie wilgoci na zewnątrz.

Jeśli szukasz pewnego obuwia do profesjonalnej wspinaczki czy górskich wycieczek, wybierz obuwie z charakterystycznym żółtym logo. Nowatorskie podeszwy włoskiej marki Vibram stały się synonimem bezpieczeństwa w najtrudniejszych warunkach. Dobrze chroniące stopy obuwie trekkingowe to klucz do powodzenia najtrudniejszych misji, od wspinaczki na K-2 po weekendowe wypady w Bieszczady.

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Akceptuję
pixel