Buty elektrostatyczne - co warto wiedzieć?

2020-03-04
Buty elektrostatyczne - co warto wiedzieć?

Bezpieczeństwo w miejscu pracy, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą szczególnie niebezpieczne warunki, to jedna z najważniejszych aspektów, o jakie powinien zadbać pracodawca. Jednym z jego warunków jest chociażby wybór odpowiedniego obuwia elektrostatycznego. Czym się ono charakteryzuje i kto powinien je nosić? Oto odpowiedź.

Czym jest efekt ESD?

ESD to skrót od Elektro Static Discharge to po prostu wyładowania elektrostatyczne, których celem jest wyrównanie potencjałów pomiędzy dwoma obiektami do momentu powstania równowagi elektrycznej. Wyładowanie tego rodzaju trwa najczęściej dosłownie ułamki sekund i ma postać iskry czy łuku napięcia. ESD to zjawisko znane każdemu, objawiające się chociażby wrażeniem prądu przebiegającego po ciele, kiedy wkładamy sweter ze sztucznych włókien.

Coraz więcej pracowników jest w kontakcie z elektrostatycznie wrażliwymi procesami produkcji, elektrycznie czułymi materiałami i przedmiotami pracy. Wyładowanie te są jednym z najpoważniejszych problemów przemysłu elektronicznego. W zakładach to luzie stanowią główne źródło elektryczności statycznej. Aby nie dopuścić do wyładowań ESD, stanowiska powinny być uziemione (na przykład z użyciem specjalnych mat), a pracownicy - wyposażeni w odpowiednią odzież oraz buty elektrostatyczne. Co to właściwie za rodzaj obuwia?

Co to są buty elektrostatyczne?

Obuwie elektrostatyczne, inaczej ESD, to model stosowany w przypadku konieczności zapobiegania naładowaniu elektrostatycznemu pracownika poprzez odprowadzanie ładunków. Stosuje się je między innymi w przemyśle samochodowym, komputerowym czy szerzej - elektronicznym. Takie buty skutecznie zapobiegają powstawaniu szkód związanych z wyładowaniem elektrostatycznym podczas produkcji czy montażu czułych elementów. Buty ESD są też chętnie stosowane w firmach związanych z branżą chemiczną czy farmaceutyczną, głównie w obszarach zagrożonych wybuchem.

Dla tego rodzaju obuwia, zgodnie z normą EN 61340-5-1, wymagany opór elektryczny zawężony jest do przedziału pomiędzy 7,5x105Ω a 3,5x107Ω (0,75 MΩ do 35 MΩ). Jak dokładnie działa ten rodzaj butów roboczych? To proste. Zapobiegają one elektrycznemu naładowaniu osoby, która je nosi, na przykład wskutek tarcia w trakcie chodzenia po niektórych powierzchniach. Modele elektrostatyczne zapobiegają więc niebezpiecznym wyładowaniom elektrostatycznym, które mogą skończyć się nawet pożarem.

Jakie buty elektrostatyczne wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów butów roboczych, chroniących przed efektem ESD. Wystarczy zajrzeć chociażby do naszego sklepu. Właściwościami takimi cechują się zarówno lekkie, jak i bardziej zabudowane modele. Przykładowo sandały Neo można nosić latem, bez obawy o niebezpieczeństwa związane z efektem ESD (ale też zgnieceniem palców czy poślizgnięciem). Antyelektrostatycznie działają też trzewiki (takie jak chociażby Gloss Up) czy buty robocze lekkie (jak model Bolt L). Wykonane z najwyższej jakości surowców, gwarantują satysfakcję i trwałość przez imponująco długi czas.

Szukasz najlepszej ochrony dla swoich pracowników? Wyposaż ich w obuwie ochronne o antyelektrostatycznych właściwościach, które zabezpieczą zarówno ich, jak i cały zakład przed skutkami efektu ESD. Trwałe i wygodne buty robocze lekkie, sandały i trzewiki tego typu znajdziesz w naszym sklepie - przyda się nie tylko w przemyśle elektronicznym, ale też na wielu innych stanowiskach.

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Akceptuję
pixel