BHP w pracy, czyli jak ważną rolę odgrywają odpowiednie buty

2022-11-15
BHP w pracy, czyli jak ważną rolę odgrywają odpowiednie buty

Prawdziwy fachowiec powinien być przede wszystkim odpowiedzialny i to nie tylko za swoją pracę, ale także za swoje bezpieczeństwo. Praca bez odpowiedniego stroju roboczego, a także obuwia jest znacznie mniej bezpieczna i komfortowa.

Przepisy BHP w każdym zakładzie pracy zawierają między innymi zasady dotyczące stroju roboczego oraz obuwia. Co do zasady, rzeczy te zapewnia pracodawca, ale może się zdarzyć, że trzeba będzie samemu się w nie zaopatrzyć. Zobacz więc, jak ważną funkcję pełnią buty robocze dla Twojego bezpieczeństwa w pracy.

Dlaczego w zasadach BHP jest uwzględnione obuwie z konkretnymi wytycznymi?

Praca na budowie, w laboratorium, warsztacie czy w magazynie z ciężkimi lub niebezpiecznymi rzeczami wymaga odpowiedniego zabezpieczenia ciała, w tym także nóg i stóp. Spodnie robocze to jednak nie wszystko. Stopy też są narażone na niebezpieczeństwo, dlatego w zależności od zakładu i specyfiki pracy, przepisy BHP zawierają odpowiednie zasady co do obuwia roboczego.

Stopom zagrażać może przemoczenie, przemarznięcie, zalanie niebezpieczną substancją, ogień czy nawet zmiażdżenie w razie upadku czegoś ciężkiego na stopę lub zranienie czymś ostrym, co również może spaść na stopę. Dlatego przepisy nakazują posiadanie obuwia wodoodpornego, odpornego na uszkodzenia, ogień czy też obuwia antypoślizgowego do pracy na wysokości, czy jakichś śliskich nawierzchniach.

Półbuty ochronne SOLO S3 SRC

Jak dobrać odpowiednie buty do swojego zawodu zgodnie z zasadami BHP?

Dobierając odpowiednie buty robocze BHP, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj i specyfikę swojej pracy. Trzeba dokładnie przeanalizować warunki pracy, aby mieć świadomość, co może zagrażać stopom i na tej podstawie dobrać odpowiednie buty BHP, które będą spełniały niezbędne funkcje. Istnieją bardzo różne rodzaje butów roboczych, które posiadają specjalne oznaczenia. Mogą to być buty robocze lekkie, sandały robocze, a także wyższe buty, takie, jak trzewiki ochronne. Półbuty lub sandały sprawdzą się tylko do pracy w suchych warunkach, w halach czy magazynach, gdyż zapewnią stopom oddychalność. A jakie buty robocze na budowę będą odpowiednie? Najlepiej wyższe, np. trzewiki, z najwyższymi oznaczeniami, ponieważ muszą chronić jednakowo przed warunkami atmosferycznymi, ale również przed zmiażdżeniem stopy. Tam, gdzie nie ma zagrożenia zmiażdżeniem, wystarczą kalosze ochronne spełniające normy obuwia roboczego.

Sandały ochronne NEO S1 SRC

Rodzaje i oznaczenia butów roboczych w przepisach BHP

Obuwie BHP to nie tylko buty wygodne do pracy, ale przede wszystkim chroniące przed niebezpieczeństwami. Wśród rodzajów obuwia ochronnego są buty chroniące przed czynnikami chemicznymi, mechanicznymi, biologicznymi, atmosferycznymi, wysoką temperaturą, prądem, wodą, a oprócz tego jeszcze buty antystatyczne i specjalne buty do miejsc z zagrożeniem wybuchu.

Wśród butów chroniących przed czynnikami mechanicznymi, np. zmiażdżeniem, wyróżnia się trzy rodzaje obuwia ze specjalnymi oznaczeniami:

  • S – obuwie bezpieczne, z podnoskiem, wytrzymałe na nacisk co najmniej 200 J oraz ściskanie z siłą co najmniej 15 kN;
  • P – obuwie ochronne z podnoskiem, wytrzymujące nacisk co najmniej 100 J i ściskanie z siłą co najmniej 10 kN;
  • O – obuwie zawodowe z cechami butów roboczych, ale bez podnoska, możliwe do stosowania tylko tam, gdzie nie ma ryzyka zmiażdżenia stopy.

Specjalne oznaczenia mają także same buty bezpieczne, czyli S. Podstawowe bezpieczeństwo oznacza symbol SB. S1 zaś to buty z zamkniętym obszarem pięty, absorpcją energii oraz właściwościami elektrostatycznymi. Buty S2 to S1 z dodatkową odpornością na przepuszczalność i chłonięcie wody. Z kolei S3 to S2 z grubszą podeszwą odporną na przebicie. Warto też wiedzieć o istnieniu konkretnych rodzajów butów ochronnych dla konkretnych branży, na przykład elektroizolacyjne, spawalnicze, a nawet do kontaktu z żywnością. Należy też pamiętać o dbaniu o obuwie robocze BHP, bo tylko wtedy będą odpowiednio spełniały swoje funkcje.

Trzewiki ochronne GLOSS UP 2 L WINTER S3 SRC

Buty robocze męskie i damskie

Choć prace w trudnych warunkach, warsztatach, halach i magazynach kojarzą się raczej z mężczyznami, to kobiety również mogą w takich miejscach pracować. Dlatego w sklepach, również w demar24.pl, dostępne są buty bhp męskie, a także buty bhp damskie. Przy wyborze należy też pamiętać o dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru z uwzględnieniem też konieczności założenia grubszych skarpet.

Wiele osób do dziś ma obawy przed butami roboczymi, ze względu na ich wygląd. Na szczęście w obecnych czasach nie są już takie ciężkie, toporne i niewygodne. Coraz częściej przypominają zwykłe, sportowe buty. Buty BHP damskie lekkie różnią się od męskich jedynie estetyką, więc panie nie mają się czego obawiać. Wręcz przeciwnie, bo przecież te buty będą chronić stopy podczas pracy. Nie bój się więc tylko postaw na najlepsze buty ochronne do swojej pracy, aby czuć się zawsze komfortowo i w pełni bezpiecznie i móc swobodnie wykonywać swoje obowiązki.

Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel