5 typów obuwia ochronnego - jak dobrać odpowiednie?

2020-02-27
5 typów obuwia ochronnego - jak dobrać odpowiednie?Obuwie ochronne to nieodłączny element każdego ubrania roboczego, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia zdrowia czy życia pracownika. Chronią przed zimnem, poślizgnięciem się czy kontaktem ze żrącymi substancjami. Jakie typy butów roboczych możemy wyróżnić? Jak dobrać odpowiednie do rodzaju pracy czy pory roku? Poznaj nasze wskazówki.

Buty ochronne - jakie muszą spełniać warunki?

Buty robocze to jeden z podstawowych elementów każdego ubrania roboczego. Ich zadaniem jest chronić stopę przed urazami mechanicznymi, a także przed toksycznym działaniem różnego rodzaju substancji czy skrajnych temperatur. Powinny być przede wszystkim dobrane do rodzaju wykonywanej pracy i niebezpieczeństw z nią związanych. Muszą być też wygodne - tak, żeby zapewniały komfort nawet po wielu godzinach. Pięta powinna w nich przylegać do buta, a on sam powinien być około 0,5 cm dłuższy, żeby nie uciskał, kiedy stopa spuchnie podczas pracy. Do najważniejszych rodzajów butów BHP zaliczamy sandały, półbuty, trzewiki, kalosze oraz śniegowce. Różnią się charakterystyką i zastosowaniem. Do jakiej pracy i na jakie pory roku będą najlepsze? Oto odpowiedź.

Sandały ochronne - idealne zabezpieczenie na lato

Sandały ochronne to wyjątkowe lekki model buta, w sam raz na ciepłe dni. Można je nosić zarówno wewnętrz, jak i na świeżym powietrzu. Na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od klasycznego letniego obuwia męskiego, jednak przystosowane są do ciężkich warunków roboczych. Wytrzymałe i funkcjonalne modele, takie jak Neo L czy 9-006A K S1 SRC, są w wysokim stopniu chronią stopy przed poślizgiem, przebiciem, stłuczeniem lub innymi urazami. Chronią też przed olejami czy innymi substancjami, które mogą zaszkodzić zdrowiu czy życiu pracownika.

Półbuty ochronne, czyli buty robocze lekkie

Buty robocze lekkie nadają się idealnie do pracy w cieplejsze dni, zarówno w warsztacie samochodowym, jak i na placu budowy. Półbuty wykonane z najwyższej jakości materiałów mają krótką cholewkę, ale mimo to dobrze stabilizują kostkę i amortyzują stopę, chroniąc ją między innymi przed przebiciem. Olejoodporne, antyelektrostatyczne buty robocze z metalowym noskiem lub bez to idealna inwestycja z myślą o swoim bezpieczeństwie! Półbuty Graffit L lub Starr B sprawdzą się na wielu różnych stanowiskach pracy.

Trzewiki ochronne - solidne i wytrzymałe

Trzewiki ochronne to jeden z najbardziej solidnych i gwarantujących bezpieczeństwo rodzajów obuwia roboczego. Mają wyższą cholewkę, wymienne wyściółki, uformowane anatomicznie, grube podeszwy o antypoślizgowych właściwościach. Chronią przed wieloma niebezpieczeństwami, od prądu, przed olej czy benzynę, po mechaniczne uszkodzenia stóp. Absorbują energię w części piętowej i dobrze zabezpieczają palce, na przykład dzięki specjalnym podnoskom kompozytowym. Szukasz idealnych trzewików, które sprawdzą się w chłodniejsze dni? Wybierz chociażby modele Gloss Up czy Bolt Up od Demar.

Kalosze ochronne - buty ochronne w sam raz na deszcz

Kalosze ochronne (https://demar24.pl/pol_m_Obuwie-ochronne-i-robocze_Kalosze-ochronne-174.html), takie jak Tytan XL (https://demar24.pl/product-pol-989--Kalosze-ochronne-TYTAN-XL-SB-E-P-CI-SRC.html) to buty dedykowane pracy w trudnych warunkach, głównie podczas deszczu. Przede wszystkim zabezpieczają przed przemoczeniem stóp, ale dzięki wyjmowanemu wkładowi ocieplanemu, mogą służyć także podczas mroźnych dni. Wkładki antyprzebiciowe, antypoślizgowe podeszwy czy stalowe podnoski czynią z tych butów niezbędne wyposażenie pracownika gospodarstwa czy magazynu. Po ten rodzaj ochronnego obuwia chętnie sięgają też myśliwi czy wędkarze.

Śniegowce ochronne - zimowa podstawa

Praca w trudnych warunkach zimą, zwłaszcza na świeżym powietrzu, wymaga specjalnego przygotowania. Podstawą są śniegowce, czyli buty robocze zaprojektowane z myślą o ochronie stóp nie tylko przed typowymi czynnikami, takimi jak żrące substancje czy uszkodzenia mechaniczne, ale także przed skrajnie niskimi temperaturami czy przemoczeniem. Śniegowce ochronne Worker to model, który można szczelnie dopasować do nogi dzięki designerskim rzepom. Wyprofilowana podeszwa i miękka wyściółka z dzianiny zwiększają komfort ich użytkowania.

Sandały na lato, półbuty, trzewiki, kalosze, a może śniegowce? Buty z metalowym noskiem, czy bez? Lekkie czy chroniące większą część stopy? Wybierz buty BHP, które najlepiej posłużą Tobie bądź Twoim pracownikom. Każdy z nich dedykowany jest innemu rodzajowi pracy i innej porze roku - stosuj je prawidłowo i zgodnie z przeznaczenie, a zapewnisz absolutne bezpieczeństwo i komfort, nawet podczas pracy w najtrudniejszych warunkach.
Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych, plików cookie oraz zasady profilowania Polityka Prywatności.
Akceptuję
pixel